Polskie Radio
Section05
Warszawa

Pokój na lato i sposoby na relaks w mieście. Joga na trawie  

"Pokój na lato" to specjalna plenerowa miejscówka, której patronuje Czwórka. Zielona skarpa w sąsiedztwie Muzeum Powstania Warszawskiego jest miejscem, gdzie w lecie wiele się dzieje, można wziąć udział w wielu warsztatach i zajęciach. W plenerowej audycji Czwórki sprawdzamy, jakie są sposoby na relaks w mieście, i zapraszamy na jogę na trawie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka lato Warszawa Pokój na lato Muzeum Powstania Warszawskiego joga aktywność fizyczna Kasia Dydo Katarzyna Dydo Prawie lato POP-UP Czwórki

Mieczysław Fogg. Legendarny piosenkarz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Podczas Powstania Warszawskiego, jako żołnierz Armii Krajowej, miał specjalną misję – koncertowania w powstańczych domach, szpitalach i schronach. Zagrał wtedy 104 koncerty. Mieczysław Fogg, a właściwie Fogiel, urodził się 30 maja 1901 roku w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Mieczysław Fogg Warszawa II wojna światowa getto warszawskie Powstanie Warszawskie sprawiedliwi wśród narodów świata

"Męczennik za wiarę i Polskę"

Archiwalna audycja Jerzego Swalskiego pod tytułem „Męczennik za wiarę i Polskę”, pochodzi z 2001 r. i została wyemitowana w Programie II Polskiego Radia w ramach cyku „To już historia”. Nagranie jest relacją z końcowej sesji diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki, która odbyła się 8 lutego 2001 r. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Sesja ta wieńczyła czteroletni proces na szczeblu diecezjalnym.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Watykan Warszawa śmierć Solidarność

TYLKO U NAS Konflikt w Schronisku na Paluchu. Wolontariusze podzieleni

Środowisko wolontariuszy ze stołecznego Schroniska na Paluchu jest podzielone w sprawie konfliktu z nową dyrekcją - ustaliło Polskie Radio. Część wolontariuszy twierdzi, że decyzje dyrektor Agnieszki Maciak szkodzą schronisku i zwierzętom, a ona odpowiada, że grupa chciałaby zarządzać placówką i decydować o jej kształcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zwierzęta schronisko dla zwierząt pies kot Warszawa wolontariat

Wacław Lipiński. Głos walczącej Warszawy doczeka się upamiętnienia w stolicy

W czasie wojny obronnej 1939 roku pełnił funkcję szefa propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. Codziennie nadawał komunikaty radiowe o sytuacji na froncie. 28 maja br. pod budynkiem PAST-y w Warszawie odbędzie się zorganizowana przez IPN uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Wacława Lipińskiego - podpułkownika Wojska Polskiego, historyka, działacza podziemia antykomunistycznego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Wacław Lipiński Warszawa Niemcy nazizm Stefan Starzyński

Pałac Rzeczypospolitej. To w tym miejscu znajdują się najcenniejsze zabytki literatury

Pałac Krasińskich, nazywany także Pałacem Rzeczypospolitej, choć bardzo stary, jest nowym miejscem na turystycznej mapie Polski. Od 21 maja warszawska perła baroku jest otwarta dla zwiedzających z całego świata. Znajdują się tutaj najcenniejsze zabytki literatury. - Każdy z obiektów ma swoją historię - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej i gospodarz obiektu.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Biblioteka Narodowa Pałac Krasińskich Pałac Rzeczypospolitej Tomasz Makowski Warszawa Adrian Sobieszczański Łukasz Kozak Tadeusz Woźniak Anna Romaniuk Artur Stachowski Justyna Król-Próba Dominik Cieszkowski