Polskie Radio
Section05

WHO

Szczepionki ratują życie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie 154 milionom osób. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe. Od 27 kwietnia do 3 maja Europa poświęca szczególną uwagę znaczeniu szczepień w ochronie zdrowia. Dzięki nim możliwe jest skuteczne zapobieganie groźnym chorobom zakaźnym, takim jak m.in. błonica, krztusiec, półpasiec czy meningokoki. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Artur Wolski szczepienia szczepionka

Szczepienia ratują życie. Polscy podróżnicy wciąż nieprzygotowani do wyjazdu w tropiki

Tajlandia, Indie, Brazylia, Meksyk, Madagaskar, Tanzania to nie tylko popularne kierunki podróży, ale i miejsca, gdzie występują poważne choroby zakaźne, takie jak malaria, dur brzuszny czy żółta febra. Badania pokazują, że Polacy wciąż nie przywiązują należytej wagi do profilaktyki zdrowotnej przed wyjazdem do krajów tropikalnych. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie medycyna szczepienia turystyka Tajlandia Indie Meksyk infografika

Wpływ zmian klimatu na zdrowie. "Globalnym wyzwaniem" zajęła się WHO

- Leczenie chorych z powodu zmian klimatycznych jest ogromnie kosztowne. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła specjalną grupę roboczą, która ma wskazać jak państwa powinny zaadaptować do tych nowych warunków swoje służby medyczne - powiedział w Polskim Radiu 24 dr inż. Krzysztof Skotak z Instytutu Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patryk Michalski Unia Europejska zmiany klimatyczne zdrowie ekologia

Prezydent Wołodymyr Zełenski w Warszawie. "Ukraina może liczyć na polskie wsparcie"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wizytę w Warszawie, w atmosferze intensywnych wyzwań dla swojego kraju, który codziennie zmaga się z rosyjskimi atakami oraz trudnościami energetycznymi. Spotkanie z polskimi władzami ma kluczowe znaczenie dla dalszego wzmocnienia sojuszu oraz omówienia strategicznych działań na rzecz integracji Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi.
Zobacz więcej na temat:  NATO Bałtyk Ukraina Wołodymyr Zełenski Donald Tusk BBN Wilno język polski dwujęzyczność

Seria przypadków polio w Europie. Badacze mają hipotezę

Naukowcy wciąż nie są pewni, skąd wziął się wirus polio, którego kolonie znaleziono w minionych miesiącach w ściekach kilku europejskich miast. Naukowcy mają jednak hipotezę, że patogen przywleczono do Europy z Afryki, niewykluczone, że w kilku turach równolegle. Badacze uspokajają, że w europejskich warunkach odporności zbiorowej wirus wyginie, jednak przypominają o szczepieniach dzieci - podaje magazyn "Science" na swoich stronach internetowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia polio wirusy szczepienia Afryka

Powietrze w Polsce najgorsze w UE. Alarmujące dane o zgonach

Pył zawieszony w powietrzu spowodował w 2022 roku blisko 240 tysięcy przedwczesnych zgonów. Takie szacunki przedstawia Europejska Agencja Środowiska (EEA). Najgorzej było w Niemczech, Polsce, we Włoszech. Jednocześnie starania UE na rzecz poprawy jakości powietrza zmniejszyły liczbę takich śmierci o 45 procent, w porównaniu do 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia choroby powietrze klimat zanieczyszczenie powietrza środowisko zdrowie

Mieszkańcom Gazy grozi epidemia polio? "Wydaje się nieunikniona"

Złe warunki sanitarne, w tym brudna woda i wszechobecne śmieci, do tego głód, z którymi zmagają się mieszkańcy pogrążonej w wojnie Gazy, stanowi idealne środowisko dla chorób zakaźnych, takich jak polio. Światowa Organizacja Zdrowia walczy z czasem. Chce wykorzystać tzw. przerwy humanitarne, aby zaszczepić jak najwięcej dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Palestyna zdrowie choroby zakaźne polio Światowa Organizacja Zdrowia ONZ epidemia Izrael szczepienia szczepionka dzieci