Polskie Radio
Section05

Wrocław

Różewicz nieznany: zobacz tysiące niepublikowanych zdjęć z rodzinnego archiwum poety

Niepublikowane wcześniej zdjęcia Tadeusza Różewicza są już dostępne dla wszystkich. To efekt projektu "Różewicz Odcyfrowany – digitalizacja archiwum rodzinnego poety" realizowanego przez wrocławskie Ossolineum. Ten efekt żmudnej, trwającej dwa lata pracy, uzupełnił wystawę stałą "Pan Tadeusz Różewicz".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura poezja Tadeusz Różewicz Muzeum Pana Tadeusza digitalizacja zdjęcia Tomasz Miara Trójka

Gooral, jazz i muzyka filmowa: muzykoterapia dla słoni we wrocławskim ZOO

Birma i Toto, dwie wielkie słonice indyjskie mieszkające we wrocławskim ZOO, są zwierzętami po przejściach. Teraz muzykoterapia pozwala im, tak jak ludziom, zrelaksować się i wrócić do równowagi. W tej sytuacji doskonale sprawdza się połączenie muzyki góralskiej z elektroniką i ścieżka dźwiękowa z pewnego filmu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ZOO słoń muzykoterapia pomoc MUZYKA Gooral Radosław Nałęcz Jazz Trójka

"Różewicz Odcyfrowany" - archiwum poety w formie cyfrowej. "Część tych zdjęć jest zabawna"

- Jakaś część tych zdjęć to wygłupy, np. Tadeusz Różewicz z brodą, ze śmieszną miną, w śmiesznym kapeluszu i pozie. Teraz wydaje się to nam normalne, ponieważ co chwilę robimy takie zdjęcia. Mówimy tu jednak o archiwum, które obejmuje lata dwudzieste, czterdzieste, aż do lat dwutysięcznych. Zdjęcia te powstawały na kliszach 24- i 36-zdjęciowych, wykorzystywanie ich na zabawne fotografie nie było czymś oczywistym - mówił w Dwójce Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dwójka Paweł Siwek cyfryzacja archiwum fotografia aplikacje mobilne muzeum wystawa

Muzeum Narodowe we Wrocławiu. "Pozyskaliśmy kilka wybornych dzieł sztuki"

- Na okoliczność 75-lecia dane nam było pozyskać do kolekcji kilka wybornych dzieł sztuki. Był to prezent Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodam, prezent przewidywalny, bo zależało nam, żeby do naszej kolekcji trafiły dzieła, które wzbogacą nasze galerie stałe. Był to jeden z naszych głównych warunków - mówił w Dwójce prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe we Wrocławiu jubileusz Jakub Kukla Dwójka KULTURA Olga Boznańska Piotr Oszczanowski

Policjanci upamiętnili poległych na służbie funkcjonariuszy z Wrocławia. W całym kraju zawyły syreny

Rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka powiedział, że o godz. 17 w całej Polsce zostały uruchomione syreny policyjne w hołdzie dwóm poległym na służbie policjantom z Wrocławia. Dodał, że była to okazja dla wszystkich, aby oddać cześć zabitym funkcjonariuszom.
Zobacz więcej na temat:  policja POLSKA dolnośląskie służby i bezpieczeństwo regiony policja polska

Na ulicach zabrzmią syreny. Policjanci uczczą pamięć zmarłych kolegów

Policjanci, pracownicy Policji. W pędzącym pełnym niebezpieczeństw świecie zatrzymajmy się. 5 grudnia - o godz. 17.00 niech w całym kraju zabrzmią syreny naszych radiowozów. Oddajmy część Naszym Kolegom, którzy zginęli podczas wykonywania obowiązków - przekazał na profilu Polskiej Policji na portalu X komendant główny policji Jarosław Szymczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony służby i bezpieczeństwo policja dolnośląskie

Korzenie tożsamości dzisiejszych Dolnoślązaków: wystawa "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych"

We wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia Najnowsza otwarto wystawę "Dziedzictwa Ziem Zachodnich i Północnych". Przybliża ona różnorodne wymiary tego, co składa się na unikatowe – materialne i niematerialne – dziedzictwa terenów przyłączonych do Polski w wyniku II wojny światowej, które doświadczyły niemal całkowitej wymiany ludności.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Dolny Śląsk tożsamość wystawa Tomasz Miara Trójka