Polskie Radio
Section05

zabytki

"Perła polskiej kultury świeci jeszcze mocniej". Piotr Gliński o renowacji Kalwarii Pacławskiej

 - Kalwaria Pacławska to jest perła polskiej kultury. Perła, która jednocześnie uosabia przemiany tej kultury, też tragiczne zmiany, jakie przechodziliśmy. Ale przede wszystkim uosabia te podstawowe rysy i fundamenty tej kultury - powiedział Piotr Gliński. Wicepremier przypomniał również, że Polska jest liderem w wydawaniu unijnych pieniędzy, dzięki m.in. znakomitym specjalistom i urzędnikom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA Marek Kuchciński społeczeństwo

Michał Laszczkowski: wciąż zbyt mało wiemy o zabytkach

- Polacy cenią zabytki i uważają je za element naszej tożsamości. Problem polega na tym, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co jest, a co nie jest zabytkiem. Nie zawsze obiekty z przeszłości traktujemy odpowiednio, zostało nam ich niewiele, a sporo niszczymy. Nowa instytucja ma promować profesjonalną konserwację i wartości, jakie z niej wypływają - mówił dr Michał Laszczkowski, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka

Galicyjski Rynek w Sanoku. Tu poczujesz się jak w roku 1900

- To, co tu widzimy, to pokazanie w pigułce, jak kiedyś taki rynek miasteczka mógł wyglądać. Z domami, instytucjami, sklepami; z wszystkim tym, co tworzyło infrastrukturę miasteczka. W okresie staropolskim i później istniało zresztą takie kryterium, jak "miasteczko". Później całkowicie zniknęło - mówił w radiowej Jedynce dr Hubert Ossadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podkarpackie wycieczka Sanok Bieszczady muzeum góry wakacje skansen Sława Bieńczycka

Zagrabiona kolekcja przyrodnicza znów w Polsce. Odzyskano ją po 80 latach

Unikatowa kolekcja 37 okazów zoologicznych i 46 książek naukowych, zagrabiona w czasie II wojny światowej ze zbiorów przedwojennego Państwowego Muzeum Zoologicznego w Warszawie, po 80 latach powróciła do Polski. Uroczyste przekazanie zbiorów przez Haus der Natur w Salzburgu do Muzeum i Instytutu Zoologii PAN odbyło się w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

NASZ WYWIAD Pałac Kultury i Nauki powinien zniknąć? "Argumentów, żeby to zburzyć jest kilka"

Rosjanie pokazują swoje prawdziwe oblicze, które skrywali za pięknymi willami i pałacami. Świat widzi, na co ich stać. To drugi symboliczny moment, by z Pałacem Kultury i Nauki, tym sowieckim symbolem panowania nad miastem, skończyć. Poza tym im dalej, tym z tym budynkiem będzie gorzej. Już teraz koszty jego utrzymania są poza skalą - mówi w rozmowie z portalem PolskieRdio24.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Pałac Kultury i Nauki miasto Cezary Kaźmierczak

Dolnośląskie. Akt wandalizmu sprzed 500 lat, który stał się zabytkiem

Czy akt wandalizmu może być zabytkiem? Jeśli pochodzi sprzed pięciu wieków, a zatem z czasów renesansu, to czemu nie? Archeolodzy z Muzeum Regionalnego w Jaworze na Dolnym Śląsku próbują odczytać napisy, jakie zostały odkryte pod malunkiem drogi krzyżowej w dawnej świątyni. Kim byli ich autorzy i jakie treści pozostawili?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda Dolny Śląsk renesans muzeum Kościół dolnośląskie Andrzej Andrzejewski

Ochrona dziedzictwa Ukrainy. Sellin: z Polski płynie największa pomoc

- Wysłaliśmy już na Ukrainę ok. 20 transportów z rzeczami, które - jak sygnalizowała strona ukraińska - są potrzebne. Chodzi tutaj głównie o sprzęt przeciwpożarowy, różnego rodzaju specjalistyczne materiały, które zabezpieczają zabytki przed ogniem, pożarami, ale też wybuchami bomb czy podmuchami - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin POLSKA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Domy przysłupowe – dziedzictwo transgranicza woła o ocalenie

Schirgiswalde w Niemczech, Vysoka Lipa w Czechach, Bogatynia w Polsce – te trzy miasta w sąsiadujących ze sobą krajach łączy wspólne dziedzictwo architektoniczne w postaci domów przysłupowych. Wiele z tych znajdujących się po polskiej stronie niestety jest w fatalnym stanie. O ocalenie ich od zapomnienia walczą mieszkańcy województwa dolnośląskiego i miłośnicy regionu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka Piotr Słowiński dom dolnośląskie Dolny Śląsk Turów Czechy Niemcy

Zlikwidowana zostanie ulga związana z obrotem zabytkiem. Zostaną odliczenia na ich remonty

Przekładamy wejście w życie z 1 lipca br. na 1 stycznia 2023 r. możliwości dzielenia proporcjonalnie kwoty wolnej w zaliczkach oraz kwoty wolnej w zaliczkach jeśli chodzi o umowy cywilnoprawne. Zlikwidujemy także ulgę związaną z obrotem zabytkiem - zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA podatek od nieruchomości podatek dochodowy Artur Soboń Ministerstwo Finansów Podatki 2022