Polskie Radio
Section05
zbrodnia katyńska

"Nie ma powodu do dyskusji". Kreml odpiera zarzuty o zakłamywanie historii zbrodni katyńskiej

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nic mu nie wiadomo o tym, "by doszło do jakiegokolwiek przewartościowania wydarzeń w Katyniu". Jednocześnie zarzucił Polsce "zamykanie oczu na to, co wydarzyło się we wspólnej historii" Polski i Rosji. To odpowiedź na informacje polskiej ambasady w Moskwie, która informowała o konferencji historycznej na której padły wypowiedzi "dążące do zakłamania faktów związanych ze Zbrodnią Katyńską w Twerze i Miednoje".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Katyń polityka historyczna historia Polski II wojna światowa relacje polsko-rosyjskie Europa

Ambasada RP oburzona zakłamywaniem zbrodni katyńskiej. "Zafałszowano odpowiedzialność NKWD"

Polska ambasada w Moskwie jest oburzona próbami zakłamywania historii podejmowanymi przez środowiska związane z władzami Rosji. Polscy dyplomaci w specjalnym komunikacie zauważają, że w trakcie niedawnej konferencji naukowej zorganizowanej w Twerze, została podniesiona kwestia rewizji oficjalnego stanowiska rosyjskich władz w sprawie zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń 1940 historia Polski pamięć zbrodnie sowieckie Moskwa Rosja POLSKA

Nielegalne usunięcie tablic katyńskich w Twerze. Przed rosyjskim sądem ruszył proces

W rosyjskim Twerze rozpoczął się proces w sprawie nielegalnego usunięcia tablic upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Pamiątkowe znaki zostały w maju zdemontowane ze ściany Twerskiego Uniwersytetu Medycznego i do dziś nie wiadomo, kto to zrobił i na jakiej podstawie. Pozew w tej sprawie złożyło stowarzyszenie "Memoriał", które chce, aby tablice wróciły na miejsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Katyń zbrodnie sowieckie HISTORIA sąd sądownictwo

Unikalna internetowa baza Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zachara: jest ich w tej chwili ponad 17 tys.

- Baza danych zawiera informacje o wszystkich znanych nam ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Jest ich w tej chwili ponad 17 tys. Podstawą sporządzenia tej bazy były Księgi Katyńskie - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Zachara z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  1940 zbrodnie sowieckie historia Polski pamięć II wojna światowa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polskie Radio 24 POLSKA

Dr Karol Nawrocki: Rosja nie jest gotowa rozliczyć się z własną historią

Badacz stalinowskich zbrodni Nikita Pietrow zauważył, że władze Rosji wykorzystują tragiczne wydarzenia historii do prowadzenia politycznej gry. Rosyjski historyk twierdzi, że Kreml chce, żeby świat pamiętał o zwycięstwie Armii Czerwonej nad hitlerowskimi Niemcami i jednocześnie zapomniał o sowieckich zbrodniach. - Jestem pesymistą, jeśli chodzi o rozliczenie się Rosji z historią - mówi dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ZSRR Polacy w Rosji zbrodnie sowieckie Michał Strzałkowski

Wspólna deklaracja prezydentów Polski i Ukrainy. Bilans wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie

Bieżące relacje polityczne, bezpieczeństwo oraz kwestie historyczne znalazły się we wspólnej deklaracji, podpisanej w tym tygodniu w Kijowie przez prezydentów Polski i Ukrainy. Podpisana została też umowa spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ze stroną ukraińską, która otworzy PGNiG drogę do udziału w prywatyzacji sektora energetycznego i gazowego na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Andrzej Duda Ukraina Polonia Iga Świątek

Więźniowie sowieckich łagrów na wystawie Narodowego Centrum Kultury

Wystawa Kordegardy Galerii Narodowego Centrum Kultury pt. "Niepamięci", przygotowana dla upamiętnienia obchodzonej w tym roku 81. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej, to przede wszystkim artystyczna opowieść o życiu polskich jeńców - więźniów sowieckich łagrów, ale też świadectwo sowieckiego bestialstwa, zaplanowanej eksterminacji narodowej elity i trudnych do oszacowania strat poniesionych przez polską kulturę. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury wystawa agresja sowiecka Eufonie Agnieszka Kunikowska Michał Montowski KULTURA

20 lat temu otwarto Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu

20 lat temu, 28 lipca 2000 roku, w ramach obchodów 60. rocznicy zbrodni katyńskiej został otwarty i poświęcony Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. W uroczystościach wzięli udział premier Polski Jerzy Buzek oraz wicepremier Rosji Wiktor Christienko. Razem z polską nekropolią został również otwarty cmentarz ofiar sowieckich represji – mieszkańców Smoleńszczyzny, w tym co najmniej kilkuset Polaków, głównie ofiar operacji polskiej NKWD z lat 1937–1938.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnie sowieckie

NASZ WYWIAD Aleksander Gurjanow (Memoriał): część dokumentów w sprawie Katynia jest wciąż utajnionych

- W trakcie naszych starć o informacje o Katyniu z prokuraturą i sądami w Rosji, wyszło na jaw, że w archiwum centralnym rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa są pewne dokumenty w sprawie zbrodni katyńskiej, z których nie zdjęto klauzuli tajności. To tylko jeden z takich przykładów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Aleksander Gurjanow, koordynator Programu Polskiego w Stowarzyszeniu Memoriał w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Katyń HISTORIA ZSRR Memoriał Związek Sowiecki Józef Stalin