Polskie Radio
Section05

zdrowie

POLSKIE RADIO 24 Wirus hMPV w Europie. Dr Sutkowski ostrzega przed mutacją

- Jeżeli wirus nie zmieni się, to nie mamy podstaw do obaw. Zawsze najbardziej niebezpieczne są mutacje, dlatego, że mogą one przynieść niespodzianki, to dotyczy też innych wirusów, także tych będących w chorobach przeziębieniowych, których ponad dwieście zdiagnozowaliśmy. Boimy się "nowej" grypy czy "nowego" wirusa MPV - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 COVID-19 pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce społeczeństwo POLSKA

5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o "nowym wirusie" hMPV

"Nowy wirus" hMPV jest tak naprawdę znany już od 2001 roku. Epidemię metapneumowirusa zaobserwowano na początku stycznia w północnych Chinach. Rosnąca liczba zakażeń wywołuje zaniepokojenie, jednak lekarze i epidemiolodzy uspokajają, że przebieg choroby przypomina grypę, a hospitalizacja zwykle nie jest konieczna. Zakażenie ciężej przechodzą dzieci, szczególnie niemowlęta. Oto pięć najważniejszych informacji o hMPV.
Zobacz więcej na temat:  hMPV epidemia wirus Chiny choroby zakaźne Polskie Radio 24 ŚWIAT

"Samodzielne terapie" czyli o leczeniu na własną rękę

W szczycie infekcji grypowych w "Czterech porach roku" porozmawiamy o leczeniu się na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem i o możliwych skutkach takiej "samodzielnej terapii". Powiemy też dlaczego uważnie powinniśmy czytać ulotki dołączone do leków, dlaczego jedne powinniśmy przyjmować w trakcie posiłku, a inne po oraz czy zawsze potrzebne jest leczenie antybiotykami.
Zobacz więcej na temat:  UOKiK medycyna grypa Michał Sutkowski Sława Bieńczycka

Jak rzucić palenie? Najtrudniejsze postanowienie noworoczne

Jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych jest rezygnacja z palenia papierosów. W 2025 roku może to być łatwiejsze, niż dawniej - pomogą leki i psychoterapia. Współczesne technologie leczenia uzależnień mają potwierdzoną, a nawet gwarantowaną, skuteczność. Mimo to wiele osób próbuje wyjść z nałogu na własną rękę, zamiast sięgnąć po fachową pomoc. A szkoda, bo tylko w przypadku czterech procent taka indywidualna terapia kończy się sukcesem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Zobacz także papierosy nałóg nikotyna e-papieros lekarz uzależnienia