Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Festiwal, który nie boi się prowokacji czyli BOSKA KOMEDIA już po raz 17.

Już na początku grudnia Kraków ponownie stanie się centrum teatralnego świata i żarliwej debaty. 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BOSKA KOMEDIA, odbywająca się pod hasłem "You Are So Fucking Special" przyciągnie uwagę zarówno lokalnej, jak i międzynarodowej publiczności.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia Kraków Bartosz Szydłowski Trójka

Przed premierą "La Bohème" w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

Być odważnym i bezkompromisowym, czy też jednak iść na kompromisy? Na to pytanie szuka odpowiedzi Puccini w swojej operze "La Bohème" ("Cyganeria"). Mimo upływu lat, pozostaje ono wciąż aktualne. O tej operze w "Trójce pod Księżycem" opowiadał reżyser najnowszej inscenizacji Romuald Wicza-Pokojski. W audycji pojawiła się też zapowiedź premiery słuchowiska Pawła Sztarbowskiego "Bar Nepal" oraz monodramu Tomasza Mana "Miłość" w wykonaniu Kamilli Baar. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA opera Giacomo Puccini premiera Opera Bałtycka w Gdańsku Romuald Wicza-Pokojski paweł sztarbowski kamila baar Paweł Łysak Tomasz Man Barbara Marcinik Wojciech Dorosz

Lata 80./90. - czas "Bravo", "Polskiego zoo" i gumy "Turbo"

Każde pokolenie ma swój slang, swoje gadżety, swoje seriale i programy telewizyjne. Daniel Koziarski i Wojciech Obremski w książce "Żyło się. Lata 80./90. sentymentalnie i refleksyjnie" wracają do czasu swoich nastoletnich lat. - One były wypełnione nie tylko szarością, postpeerelem, ale też wieloma fajnymi gadżetami przedmiotami, które do dziś uchodzą za kultowe - mówi Wojciech Obrębski. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Michał Witak Numer Raz KULTURA KSIĄŻKA literatura lata 90 komiks

Henryk Arctowski i biografia, która zaczęła się od Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie

- Kiedy zaczynałyśmy zajmować się Henrykiem Arctowskim, miałyśmy jedynie garść artykułów popularnonaukowych. Zastanawiałyśmy się od czego zacząć historię o człowieku, o którym tak naprawdę mało się wie. Katarzyna odwiedziła archiwum Polskiej Akademii Nauk i tam był zbiór listów, dokumentacji i fotografii związanych z badaniami Arctowskiego - mówiła w Dwójce Dagmara Bożek, współautorka książki "Henryk Arctowski. W świecie myśli".
Zobacz więcej na temat:  biografia Jakub Kukla odkrywcy Dwójka Antarktyda Katarzyna Dąbkowska Dagmara Bożek

Od czasu wojny na Ukrainie podwoiła się liczba Romów w Polsce. Pomaga im fundacja W Stronę Dialogu

- Romowie uczestniczą w wojnie na Ukrainie i codziennie dowiadujemy się o kolejnej osobie, która została powołana na front - powiedziała Dwójce Ewelina Bosak z fundacji W Stronę Dialogu. Jan Kanty Zienko wybrał się na Podkarpacie, gdzie rozmawiał z osobami niosącymi pomoc Romom uciekającym z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Przemyśl wojna na Ukrainie Jan Kanty Zienko Romowie pomoc Dwójka

Trójkąt pomocy osobom z kryzysie. Wystarczy jeden telefon

 - Trzeba reagować i pomagać osobom w kryzysie bezdomności, szczególnie zimą - mówiła w Polskim Radiu 24 socjolożka i streetworkerka Justyna Kościukiewicz. - Jeśli na danym przystanku czy w altanie śmietnikowej, widzimy wciąż tę samą osobę, to wystarczy przekazać informację Straży Miejskiej - dodała wskazując, że to uruchomi podstawowy trójkąt pomocy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Żochowska bezdomność społeczeństwo POLSKA infografika

Eustachy Rylski: nie jestem w stanie nauczyć się czegoś, co mnie nie interesuje

- Każdy człowiek łatwiej się uczy tego, co go interesuje. Jednak większość, przynajmniej w miarę sprawnych intelektualnie ludzi, potrafi się nauczyć tego, co ich nie interesuje. Ja właściwie tak nie umiem - mówił w archiwalnych wspomnieniach pisarz, dramaturg i scenarzysta Eustachy Rylski, który 18 listopada skończył 80 lat.
Zobacz więcej na temat:  Eustachy Rylski Anna Sieradzan literatura jubileusz Dwójka KULTURA

Fałszerze, złodzieje i tajemnice, czyli dzieła sztuki w literaturze kryminalnej

Dzieła sztuki to popularny motyw powieści kryminalnych. Tajemnice związane z prastarymi manuskryptami rozpalały wyobraźnię Umberto Eco i Dana Browna, ale także polskich autorów, jak choćby Zbigniewa Nienackiego. Najbardziej tajemnicze historie przywoływali w Polskim Radiu 24 pisarze - Małgorzata Rogala i Matek Kozubal.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura Grzegorz Kalinowski kryminał dzieła sztuki SZTUKA kultura masowa

Sekwencyjny rekord świata pobity. Zrobiło to trzech skoczków z Polski

W Skydive Arizona ustanowiono nowy sekwencyjny rekord świata w spadochroniarstwie. Z wysokości 5500 metrów wyskoczyło 151 skoczków, w tym trzech Polaków, którzy utworzyli specjalne formacje. - Wygląda to tak, jakbyśmy płynęli w powietrzu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Ruciński z Aeroklubu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka rekordy rekord świata Marcin Ruciński Daniel Szatkowski Szymon Parys

EnergaCAMERIMAGE 2024. Cate Blanchett gwiazdą toruńskiego festiwalu

Do Torunia, na EnergaCAMERIMAGE 2024, przyjechały gwiazdy światowego kina. Jedną z tych najjaśniejszych jest australijska aktorka Cate Blanchett, która jest przewodniczącą jury konkursu głównego festiwalu. - Jesteśmy z tego szczególnie dumni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Roman Tondel, rzecznik toruńskiego festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Toruń Cate Blanchett Camerimage Roman Tondel Daniel Raczyński Piotr Sobociński Marcin Łaskawiec Szymon Piotr Warszawski

Sebastian Barry - nagradzany pisarz, który nagłaśnia problemy młodych literatów

- Znakomity irlandzki poeta Patrick Kavanagh powiedział: Nie chcą, żeby pisarze mówili o pieniądzach, ponieważ nie chcą im płacić. Uczyniłem więc z tego swoje zadanie, ponieważ w Irlandii młodzi pisarze wciąż żyją za grosze - mówił w Dwójce Sebastian Barry, prozaik, dramatopisarz i poeta.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Sebastian Barry literatura Dwójka KULTURA Irlandia festiwal conrada