Polskie Radio
Section05
Zobacz także

Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Agata Sapiecha: pomyślałam, że to musi być Wilanów [WIDEO]

- Pierwsza Letnia Akademia Muzyki Dawnej w 1992 roku to było spełnienie mojego marzenia i efekt naszej wielkiej, wspólnej pracy ku temu, wtedy jeszcze z Towarzystwem Muzyki Dawnej - mówiła w Dwójce Agata Sapiecha, skrzypaczka, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i organizatorka życia muzycznego.
Zobacz więcej na temat:  Agata Sapiecha Magdalena Łoś Letnia Akademia Muzyki Dawnej Dwójka MUZYKA KULTURA Wilanów muzyka dawna

Robert Gawliński: nie ma jednej recepty na przebój

W "Czasie pogody" lider zespołu "Wilki" opowiadał m.in. o największych przebojach formacji. - Utwór "Baśka" był wówczas strzałem w dziesiątkę. Moim zdaniem, jeżeli jest jakaś recepta na przebój, to nie może być to utwór wykalkulowany ani długo wymyślany - powiedział. Studio Jedynki odwiedziła również żona muzyka, Monika, która opowiadała o łączeniu sfery zawodowej z prywatną. 
Zobacz więcej na temat:  Wilki Robert Gawliński piosenka Zbigniew Krajewski Rock punk muzyka rozrywkowa Zbigniew Hołdys

Ewa Skibińska: jeżeli coś robię, to obrażałabym siebie, gdybym robiła to bez pasji

– Aktorka z olbrzymim dorobkiem, sceniczną odwagą i odrobiną szaleństwa – w ten sposób swoją gościnię przedstawiły Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz. I dodały, że długo czekały na to spotkanie, gdyż Ewa Skibińska jest aktorką bardzo zajętą.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR FILM telewizja SZTUKA Teatr Polski we Wrocławiu Teatr Powszechny w Warszawie Ewa Skibińska Krystian Lupa Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka

"Swoją drogą". Życie w cieniu Etny nie jest niebezpieczne - zdradza przewodniczka Asia Pióro

Sycylijska Etna, silną erupcją z 4 lipca, przypomniała, że w Europie również istnieją aktywne wulkany. Bywają kłopotliwe, czasami wręcz niebezpieczne, ale jak na razie stanowią raczej atrakcję turystyczną. Czy w Polsce, bądź bezpośrednim pobliżu naszego kraju, jest jakiś groźny wulkan?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Etna wulkan erupcja wulkanu Sycylia Włochy natura kataklizmy bezpieczeństwo Martyna Matwiejuk Trójka

Dwójka w zamku Sarny. "To dawny zamek obronny o proweniencji XV-wiecznej"

- Osobiście cieszę się, że właściciele, oprócz nazwy zamek Sarny, wrócili do dawnej nazwy Scharfeneck. Jak ją przetłumaczymy, będzie dla nas swojska. To nic innego jak Ostry Róg. Mamy zamek o identycznej nazwie koło Szamotuł i to jest rzecz, która jest podobna. Chodzi o warunki obrony. Potem powstał w tym miejscu zamek renesansowy, następnie przebudowany na rezydencję barokową, i teraz mamy to, co mamy - mówił w Dwójce Gabriel Jaczewski, regionalista.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Dorota Gacek Aldona Łaniewska-Wołłk Góry Stołowe zamek Dolny Śląsk Festiwal Góry Literatury Ireneusz Grin

"Polityka", czyli dla dzieci o urokach i pułpakach demokracji

"Polityka" to sztuka, który w prosty i zabawny sposób tłumaczy mechanizmy rządzenia, organizowania się ludzi jako obywateli, zalet i wad demokracji. Choć książka, na podstawie której powstał spektakl, napisana była dla młodego (w wieku od lat dziewięciu) odbiorcy, będzie ciekawa także dla widzów i trochę, i znacznie starszych. W Polskim Radiu Dzieciom gościli Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel z teatru PAPAHEMA.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ radio bez reklam Martyna Chuderska TEATR

Magiczne zakątki Tatr. "Lato z Radiem" zawitało do Zakopanego

"Lato z Radiem" zainaugurowało swoją wakacyjną trasę. Tym razem Polskiemu Radiu towarzyszy Telewizja Polska, a pierwszym przystankiem stała się stolica polskich Tatr. Podczas plenerowej audycji z Równi Krupowej rozmawialiśmy nie tylko o atrakcjach Zakopanego, ale również m.in. o folklorze, tradycjach oraz bezpieczeństwie w górach.  
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Sława Bieńczycka Lato z Radiem folklor koncerty Tatry kultura ludowa górale góralska muzyka Lato z Radiem 2024 TOPR Hanka Rybka

49 dni grania bez przerwy – wspominamy Jerzego Stuhra w "Trójce pod Księżycem"

"49 dni grania bez przerwy na kontrabasie i wokół kontrabasu" - pisał Jerzy Stuhr w książce "Ja kontra bas" w 2015 roku. Wtedy to minęło 30 lat od premiery monodramu aktora pt. "Kontrabasista", na podstawie sztuki Suskinda. Ile jeszcze razy zasiadał z tym instrumentem przez kolejne lata?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jerzy Stuhr Barbara Marcinik aktorstwo Wojciech Dorosz Maria Seweryn KULTURA TEATR FILM SZTUKA Mariusz Malec

Dziadkowie rozpieszczają, a rodzice wychowują? O zdrowych relacjach w rodzinie

Mówi się, że dziadkowie są od rozpieszczania a rodzice od wychowywania - tak usprawiedliwiamy dziadków, którzy pozwalają wnuczętom na wiele więcej niż rodzice. Co zrobić, gdy to rozpieszczanie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie w rodzinie, jak reagować, gdy dziadkowie na wychowaniu "znają się lepiej"? Gościem "Strefy rodzica" była Patrycja Rzepecka - psycholog, psychoterapeutka dziecięca (SWPS).
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ radio bez reklam psychologia dziecięca