Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Konstytucja 3 maja przygotowywała kraj do wyzwań XIX w."

- Ustawa zasadnicza sprzed 230 lat przyniosła istotne zmiany społeczeństwu i ustrojowi Rzeczypospolitej, przygotowując ją do takiego XIX wieku, który byłby dużo lepszy niż ten, który faktycznie nastąpił - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, autor książki "Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów".
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja 3 Maja Paweł Siwek Dwójka Muzeum Historii Polski

Oryginał Konstytucji 3 maja: w jakim jest stanie?

3 maja 1791 roku Sejm Rzeczypospolitej uchwalił Ustawę Rządową, nazwaną później Konstytucją 3 maja. To pierwsza taka ustawa w Europie i drugą na świecie. W jakim stanie jest dzisiaj jej oryginał? Jak bardzo język, którym ją napisano, różni się od dzisiejszego? Czy jest on zrozumiały dla współczesnych Polaków? 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo konstytucja 3 maja Zamek Królewski Trójka Monika Suszek Piotr Łodej

#MojaFlaga. Trwa wyjątkowa akcja

– Urok Dnia Flagi Rzeczypospolitej jest w tym, że jest to święto bardzo osobiste. Ważny jest indywidualny gest każdego z nas. Nie ma centralnych obchodów. Każdy może wywiesić biało-czerwoną flagę w oknie czy na balkonie i dołączyć do naszej wielkiej wspólnoty. Warto pamiętać, że dziś obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Pod biało-czerwonymi barwami łączymy się także z nimi – zaznacza Wojciech Kirejczyk z Fundacji Niepodległa. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka patriotyzm Dzień Flagi i Dzień Polonii

Tomasz Ritter: instrument historyczny jest mniej przewidywalny

- Każdy artysta powinien być odważny. Bardzo łatwo jest pójść utartym szlakiem, a przecież w naszym zawodzie ostatecznie chodzi o to, żeby każdy mógł wyrazić coś swojego. To jest związane z ryzykiem i na pewno mniej bezpieczne, niż sprawdzone drogi - mówił w Dwójce Tomasz Ritter - pianista i zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2018 roku na instrumentach historycznych.
Zobacz więcej na temat:  fortepian konkurs chopinowski Andrzej Sułek pianino Dwójka KULTURA MUZYKA

Moc głosu. Wyzwania pracy w dubbingu

– Można grać w dubbingu dzieci, mamy, wiedźmuchy, ale też  krwinkę białą lub czerwoną w "Było sobie życie. Można też grać na przykład… krzesło. Nie zawsze gramy ludzi, także przedmioty. W Teatrze Polskiego Radia w audiobookach i słuchowiskach musimy swoim głosem wyczarować charakter postaci – opowiadała Joanna Pach-Żbikowska, wcielając się po chwili w… skrzypiące drzwi, Gargamela i słowika o poranku. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk Teatr Polskiego Radia dubbing