Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dr Łabuszewski: przez lata tworzono ich czarną legendę

- Ma być wyrazem przede wszystkim uhonorowania ludzi, którzy przez 45 lat byli przez propagandę komunistyczną w sposób niezwykle konsekwentny, planowy opluwani - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN na temat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  IPN historia Polski POLSKA Polskie Radio 24

Historyk: "Warszyc" zdawał sobie sprawę, jak Sowieci traktują żołnierzy AK, wiedział co robić po II WŚ

- Stanisław Sojczyński, na bazie struktur, jakimi dowodził w czasie okupacji niemieckiej, postanowił stworzyć organizację, której głównymi celami były samoobrona przed atakami ze strony Sowietów, ochrona społeczeństwa przed represjami, jak również zwalczanie pospolitego bandytyzmu - powiedział Paweł Wąs, historyk, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski Tadeusz Płużański PRL II wojna światowa ludzie

Prezydencki minister: "Żołnierze Wyklęci" stali się w ostatnich latach częścią pamięci narodowej

Niemal 0 lat temu - 1 marca 2011 roku - odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". - Dziś możemy powiedzieć, że żołnierze niezłomni są tak samo częścią historii polskiej wolności jak legioniści, jak żołnierze Armii Krajowej, jak działacze opozycji demokratycznej w PRL - powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kolarski HISTORIA Armia Krajowa POLSKA

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W weekend wiele instytucji rozpoczyna wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypadające 1 marca święto upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją Polski po 1944 roku. Wiele tegorocznych obchodów ze względu na pandemię będzie dostępnych tylko podczas transmisji internetowych lub pod specjalnym rygorem sanitarnym.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski

Liczne koncerty, wystawy i debata. Przed nami obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W weekend wiele instytucji rozpoczyna wydarzenia związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypadające 1 marca święto upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy walczyli z sowietyzacją Polski po 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Gdańsk II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś w Gdańsku specjalny koncert

Koncert piosenek partyzanckich, prezentacja eksponatów należących do Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej, koncert poświęcony pamięci płk. Łukasza Cieplińskiego – to najważniejsze inicjatywy organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na pandemię wydarzenia odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego bądź w sferze wirtualnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Gdańsk II wojna światowa Muzeum II Wojny Światowej

Historia Żołnierzy Wyklętych. Manasterski: próbuje się zatrzeć granice między katem a ofiarą

- Ta historia przeszkadza wizji PRL, gdzie wszyscy kolaborowali z systemem i nie można było inaczej. Próbuje się zacierać różnice między katem i ofiarą. Przy Żołnierzach Wyklętych widać, że kat nie był ofiarą - powiedział o wykorzystywaniu do celów politycznych historii Żołnierzy Wyklętych Miłosz Manasterski, publicysta. Gośćmi "Debaty w PR24" byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski i dr Artur Wróblewski.
Zobacz więcej na temat:  polityka historyczna PRL zbrodnie sowieckie okupacja sowiecka POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Lidia Lwow-Eberle. Dr Łabuszewski: jej szlak bojowy jest szlakiem "Łupaszki"

- Lidia Lwow mogła zostać w szeregach partyzantki sowieckiej będąc Rosjanką i związać z nią swój los. Wybrała jednak oddział Łupaszki, który był nieustannie tropiony prze sowietów - powiedział o losach partnerki życiowej Zygmunta Szendzielarza, dr Tomasz Łabuszewski.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnie sowieckie komunizm więźniowie polityczni patriotyzm historia Polski HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

70. rocznica zamordowania "Łupaszki". Historyk: był wierny do końca

- Dowodząc jednostkami wojskowymi na Wileńszczyźnie, Białostocczyźnie i na Pomorzu pokazał, że zalicza się do najzdolniejszych oficerów Wojska Polskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk Bogusław Łabędzki.  70 lat temu, 8 lutego 1951 r., w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na mjr Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce" - dowódcy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, a następnie oddziałów partyzanckich Wileńskiego Okręgu AK.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa komunizm PRL II wojna światowa