Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

"Towarzystwo Niepokornych". Postać Wiktora Stryjewskiego ps. "Cacko"

- Chwytamy się ostatnich śladów, ostatnich ludzi którzy pamiętają, a dzięki inicjatywie prof. Szwagrzyka możemy celebrować pochówki bohaterów którzy wówczas zastali zamordowani, a poprzez groby których i godne pochówki przywracamy ich społecznościom – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Nowacki. W audycji wzięli udział również Arkadiusz Gołębiewski oraz Wojciech Boratyński historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL II wojna światowa Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman

Mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Polskę miał w sercu aż do śmierci

71 lat temu, 7 marca 1949 roku, w warszawskim więzieniu został zamordowany major Hieronim Dekutowski "Zapora", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o życiu i niepodległościowej działalności jednego z Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA Hieronim Dekutowski Tadeusz Płużański Armia Krajowa komunizm II wojna światowa ludzie

Dr Marek Szymaniak: gen. Fieldorf "Nil" zasługuje na najwyższy szacunek

- Generał August Emil Fieldorf "Nil" to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci Polskiego Podziemia Niepodległościowego. To osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek, na najwyższy honor, na najwyższą cześć - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Gościem audycji "Nos Kleopatry" był także prof. Karol Polejowski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Rosja Agnieszka Kamińska Syberia deportacja NKWD Emil Fieldorf historia Polski POLSKA

Krzysztof Bukowski: rodzice rozumieli, że wojna wybuchnie i trzeba będzie bronić Polski

- Oboje rodzice, to żołnierze kresowi, którzy podjęli działalność dlatego, że takie odebrali wychowanie. Patriotyzm wtedy rozumiało się inaczej niż dziś go odczuwamy. Rozumieli, że wojna wybuchnie i trzeba będzie Polski bronić, a przygotowywali się do tego już przed wojną - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Bukowski, autor książki o swym ojcu, Żołnierzu Niezłomnym Edmundzie Bukowskim ps. Edmund.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej

Rekordowa liczba uczestników biegu "Tropem Wilczym". Za nami 8. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

80 tysięcy biegaczy w ponad 360 miastach w Polsce i za granicą - to rekord największej imprezy sportowo-edukacyjnej, która 1 marca br. towarzyszyła obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - W pierwszym biegu brało udział kilkanaście osób. Teraz, po siedmiu latach bieg stał się projektem międzynarodowym - podkreśla Barbara Konarska, rzeczniczka prasowa Biegów "Tropem Wilczym".  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Marzena Kawa Daniel Wydrych Instytut Pamięci Narodowej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

"Nie ma żadnego podłoża merytorycznego". Wiceprezes IPN o krytyce pod adresem Żołnierzy Wyklętych

- Źle się stało, że po 1989 roku nie było sądu nad komunizmem. (…) To nieprawdopodobne, że ci, którzy byli związani z systemem komunistycznym, mają czelność mówić, że Żołnierze Wyklęci, nasi bohaterowie, byli bandytami - powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel polityka POLSKA Krzysztof Szwagrzyk Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Instytut Pamięci Narodowej IPN historia Polski komunizm PRL historia PRL

"Poczytnik". Obraz Żołnierzy Wyklętych w polskiej literaturze

- Jest kilka bardzo wartościowych pozycji, ale nie są one znane w takim stopniu jak być powinny. Jest na przykład książka Janusza Krasińskiego "Na stracenie". Myślę też o "Urodzonym z wiatru" Marka Harnego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, odnosząc się do pytania o obecność Żołnierzy Wyklętych w polskiej literaturze.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL komunizm literatura literatura polska Krzysztof Masłoń Polskie Radio 24

Premier: dzięki postawie Żołnierzy Wyklętych żyjemy w demokratycznym państwie

 - Osaczeni, często osamotnieni i pozbawieni pomocy z zewnątrz, niczym wilki podczas obławy. Mimo to nigdy nie wyrzekli się wartości, o które walczyli - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jak zauważył, kontynuacją pozostawionego przez nich dziedzictwa była m.in. "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych komunizm Solidarność IPN polityka

Antoni Macierewicz: próbowano ich upodlić, ale oni swoją walką zwyciężyli

Na "Łączce" na Powązkach Wojskowych przedstawiciele władz, kombatanci, żołnierze i mieszkańcy stolicy oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Przed Panteonem - Mauzoleum Wyklętych - Niezłomnych złożono wieńce i odmówiono modlitwę za żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Antoni Macierewicz Powązki historia Polski