Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

L. Deniziak: komuniści chcieli złamać grzbiet inteligencji

– To w oparciu o sowieckie bagnety Urząd Bezpieczeństwa miał siłę narzucić taki ustrój, jaki chcieli mieć komuniści – powiedział Lucjan Deniziak, były żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek wspomnień Żołnierzy Wyklętych z okresu walki o niepodległość Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powroty z niepamięci historia Polski HISTORIA II wojna światowa Armia Krajowa

Kpt. Wojciech Grzesiakowski: w 1945 roku doszło do zamiany okupantów

– Kiedy Niemcy zaatakowali moją miejscowość, myślałem, że świat się wali – powiedział kpt. Wojciech Grzesiakowski, członek konspiracyjnej organizacji ,"Żołnierze Wolnej Polski". W Polskim Radiu 24 kolejny odcinek z cyklu wspomnień z okupacji niemieckiej i sowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA II wojna światowa powroty z niepamięci komunizm nazizm okupacja sowiecka okupacja niemiecka

Kpt. Jerzy Dębicki: po 1945 r. wciąż obowiązywała nas przysięga

- Po wkroczeniu Rosjan dalej utrzymywaliśmy kontakt z podziemiem. Zbieraliśmy informacje, przekazywaliśmy naszym dawnym kontaktom z Armii Krajowej. Po rozwiązaniu AK wstąpiliśmy do konspiracji. Przysięga, którą złożyliśmy nas zobowiązywała. Polska nie została wyzwolona – mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Jerzy Dębicki, Żołnierz AK i Szarych Szeregów, Żołnierz Wyklęty represjonowany przez komunistów.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa PRL Tadeusz Płużański

Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

– Była potrzeba stworzenia miejsca, w którym będziemy mogli prezentować postawę niepokornych, których postacie przez lata utrwalaliśmy na taśmie filmowej. Nie było na to przestrzeni na wielu festiwalach i przeglądach w Polsce. Na przełomie roku 2007 i 2008 stwierdziliśmy, że trzeba stworzyć swoje miejsce, w którym będzie można pokazać filmy o polskiej drodze do wolności – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski. O powstaniu festiwalu opowiadali w audycji "Towarzystwo Niepokornych" także jego współtwórcy, Paweł Nowacki i Jan Ruman.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa PRL Gdynia Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci film polski

"To nasz testament" - poszukiwania szczątków Wyklętych

- W tym lesie są gdzieś pochowani żołnierze podziemia antykomunistycznego, ale też i zwykli obywatele. W końcu uda nam się te miejsca znaleźć i tych ludzi godnie pochować - mówi Michał Kisiel, dyrektor Domu Polonii w Pułtusku. To właśnie z inicjatywy grupy mieszkańców tego miasta podjęto próbę odnalezienia szczątków Żołnierzy Wyklętych. Na miejscu była też ekipa Polskiego Radia z kamerą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pułtusk IPN Krzysztof Szwagrzyk Polskie Radio

Jak zapadały wyroki na żołnierzy polskiego podziemia?

– Wykonywano średnio 50 proc. orzeczonych wyroków. Jednak część z tych, którzy przeżyli po doświadczeniu trudnych warunków więziennych, tortur i chorób, nie wytrzymywała psychicznie i popełniała samobójstwa – powiedział dr Krzysztof Madej. W audycji "Kulisy spraw" rozmowa o funkcjonowaniu wojskowych sądów komunistycznych i wyroków śmierci, które wydawały na żołnierzy polskiego podziemia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA PRL komunizm fakty opinie ciekawostki