Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

"Prawdziwy partyzant" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej o mjr Bronisławie Karwowskim

Major Bronisław Karwowski działał w konspiracji 10 lat. Od stycznia 1942 roku był w AK okręgu łomżyńskiego. Po rozwiązaniu AK wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Kiedy kolega ze szkolnej ławki został szpiclem UB i zaczął wydawać kolegów, musiał uciekać z Łomży. Trafił do oddziału partyzanckiego. Aresztowany i skazany na 4 lata więzienia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska historia Polski

"Drogowskazem zawsze: Bóg, Honor, Ojczyzna" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. „Za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska historia Polski

Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Wiemy, kto otrzymał Złoty Ryngraf

W środę wieczorem, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, galą, podczas której uhonorowano najlepszych twórców telewizyjnych i wręczono Platynowe i Złote Ryngrafy, zakończył się organizowany przez Telewizję Polską 3. Festiwal Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Statuetką Złotego Ryngrafa wyróżniono dziewięć produkcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA FILM Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szef Muzeum Żołnierzy Wyklętych: chcemy przypominać o wyjątkowych ludziach

- To może brzmi górnolotnie, ale to są naprawdę sprawy wyjątkowe. Jeśli młody człowiek dojrzewa, rozwija się i potrafi takie pytanie postawić: czy są sprawy ważniejsze niż ta szczęśliwa codzienność? Czy są sprawy, dla których mogę zaryzykować wszystko, co mam, o czym marzę? O takich polskich bohaterach chcemy tutaj przypominać - mówił w Dwójce Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski muzeum Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych Paweł Siwek Dwójka

Senator PiS: przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych

- Dziś obchodzimy dzień, w którym staramy się nie tylko przywracać pamięć o tych żołnierzach, ale pokazać innym, jak ważne jest walczyć, a w tej walce odnosić zwycięstwo w wymiarze moralnym - mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Bernacki, wiceszef MEiN i senator PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych POLSKA społeczeństwo II wojna światowa

Bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych. Jarosław Krajewski: krytyczne głosy pod ich adresem wynikają z niewiedzy

Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że Żołnierze Wyklęci byli wielkimi patriotami, którzy ciągle walczyli o niepodległą Polskę. Jego zdaniem głosy krytyczne pod ich adresem mogą wynikać z niewiedzy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski zbrodnie sowieckie II wojna światowa Jarosław Krajewski POLSKA społeczeństwo Trójka

Wiceszef MON o Żołnierzach Wyklętych: wciąż pojawiają się osoby nazywające ich mordercami

Podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomiu wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz powiedział, że "wciąż pojawiają się osoby, które tychże bohaterów nazywają mordercami dzieci i kobiet. - Absolutnie się z tym nie zgadzamy i protestujemy przeciwko takiej narracji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  komunizm historia Polski zbrodnie sowieckie POLSKA społeczeństwo Wojciech Skurkiewicz

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dmitrowicz: musimy chociaż symbolicznie napiętnować oprawców

Piotr Dmitrowicz, historyk i dyrektor muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że określenie Żołnierze Wyklęci potrzebne jest m.in. po to, żeby chociaż symbolicznie przypomnieć o tym, że byli wyklęci. W ten sposób można choć w części napiętnować zbrodniarzy, którzy odpowiadali za zbrodnie na nich.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski komunizm śmierć zbrodnie sowieckie POLSKA społeczeństwo

"Istotą ich walki było przywrócenie Polsce niepodległości". Historyk o Żołnierzach Wyklętych

- Jestem zwolennikiem nazywania Żołnierzy Wyklętych oddziałami zbrojnego podziemia niepodległościowego. Mówienie o podziemiu antykomunistycznym zawężą ideę ich działania. Wielu z tych żołnierzy zaczynało swoją drogę konspiracyjną jeszcze podczas II wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Filip Musiał, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL komunizm POLSKA