Polskie Radio
Section05

ZSRR

Demontaż pomników Armii Czerwonej. Leśkiewicz: usuwane są obiekty o charakterze propagandowym

- Są tacy politycy w Polsce, którzy twierdzą, że system komunistyczny nie był żadnym złem, a demontaż pomników Armii Czerwonej jest, według nich, próbą zapomnienia tego, co dobrego zrobiła Armia Czerwona w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy z IPN. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Armia Czerwona pomniki dekomunizacja historia Polski społeczeństwo

Lwów. Miasto ograbione przez Sowietów i Niemców

24 października br. prezydent Francji Emmanuel Macron w czasie spotkania w Watykanie wręczył prezent papieżowi Fraciszkowi. Było to pierwsze francuskie wydanie rozprawy filozoficznej Immanuela Kanta "Projekt wiecznego pokoju" z 1796 roku. Na pierwszej stronie książki widnieje pieczątka "Czytelnia Akademicka we Lwowie".
Zobacz więcej na temat:  Lwów Kresy II wojna światowa III Rzesza Józef Stalin II RP zbrodnie wojenne Bez Przedawnienia reparacje wojenne

Zapomniane Orlęta. Bohaterska obrona Grodna w 1939 roku

Choć nie mieli broni przeciwpancernej, czołgów, artylerii ani lotnictwa, postanowili bronić swojego miasta przed nacierającymi Sowietami. 83 lata temu dobiegły końca walki o Grodno, podczas których ludność cywilna, wspierana przez nielicznych żołnierzy, przeciwstawiła się nieprzyjacielowi ze wschodu. W 1939 roku żadne inne miasto nie broniło się przed Armią Czerwoną tak długo.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa II Rzeczpospolita zbrodnie sowieckie kampania wrześniowa 17 września 1939 Związek Sowiecki

Prezydent Duda dla nigeryjskiego portalu: imperialna Rosja znów chce władzy nad Europą Środkową

"Narody Europy Środkowo-Wschodniej pamiętają, że imperialna Rosja, która dziś znów dąży do ekspansji, zawsze chciała je zniewolić; przypomina o tym rocznica sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 r." - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym na nigeryjskim portalu P.M. News.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Nigeria Europa Wschodnia Niemcy prezydent

Prezydent Duda: niepodległość krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest cierniem w oku rosyjskich imperialistów

Na czarnogórskim portalu Crnogorski portal ukazał się artykuł prezydenta Andrzeja Dudy, przypominający o rosyjskiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. Prezydent podkreślił, że niepodległość krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej "zawsze była cierniem w oku rosyjskich imperialistów". Tekst został przedrukowany w szeregu zagranicznych pism. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czarnogóra prezydent Andrzej Duda Rosja II wojna światowa

Prezydent Duda dla amerykańskiego "Newsweeka": znamy Rosję i rozumiemy jej motywacje lepiej niż Zachód

"Imperialna Rosja znów dąży do ekspansji. Chce tego samego, co w 1939 i 1940 roku, kiedy działała w sojuszu z hitlerowskimi Niemcami" - napisał prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym na portalu amerykańskiego tygodnika "Newsweek". Tekst został przedrukowany w szeregu zagranicznych pism. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT prezydent Andrzej Duda USA Ameryka Rosja II wojna światowa

Prezydent Duda ostrzega przed imperializmem Rosji. "Chce władzy nad Europą Środkową i Wschodnią"

Rosja zawsze chce władzy nad całą Europą Środkową i Wschodnią, ale wolna Polska, wolna Ukraina i wszystkie inne niepodległe państwa naszego regionu nigdy się na to nie zgodzą. Dla naszych narodów to kwestia życia i śmierci, zachowania tożsamości i przetrwania - napisał prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym na portalu dziennika "Israel Hajom".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Andrzej Duda II wojna światowa historia Polski

"Atak" Tomasza Lerskiego. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko Tomasza Lerskiego w reżyserii Michała Wdowiaka przypomina wydarzenia, jakie rozgrywały się w miastach na Kresach Wschodnich: Baranowiczach, Grodnie i Brześciu - po napaści sowieckiej. Uzmysławia, że ten atak był taką samą napaścią, jak agresja hitlerowskich Niemiec, choć w historiografii i potocznej opinii pokutuje niesłuszne przekonanie, iż wojna na Wschodzie miała łagodniejszy charakter i przebieg. Nic bardziej mylnego! 
Zobacz więcej na temat:  Rosja agresja sowiecka II wojna światowa

"To nie było wkroczenie, ale inwazja". Płużański o 17 września 1939 roku

- Przy okazji 17 września często używamy terminu "wkroczenie". Wynika to ze słów Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego "Sowiety wkroczyły". Natomiast było to tożsame z tym, co stało się 1 września 1939 roku - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Tadeusz Płużański.  17 września mija 83. rocznica radzieckiej agresji na Polskę. Gościem audycji był również dr Mateusz Werner (Instytut Pileckiego).
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 II wojna światowa Polskie Radio 24 historia Polski POLSKA

PR24 Raport nt. strat wojennych. Prof. Wnęk: mamy zamiar opracować drugą stronę konfliktu, czyli ZSRR

 - To temat do dalszych badań. Wiele zależy jednak od sytuacji na wschodzie. Jeśli wojna skończy się szybko, to otworzą się na archiwa na Ukrainie, być może na Białorusi i w samej Rosji. Jesteśmy mocno uzależnieni od dostępu do źródeł i sytuacji za naszą wschodnią granicą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Wnęk, współautor raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy II wojna światowa reparacje wojenne Bez Przedawnienia POLSKA 17 września 1939