"Nigdy więcej samotności". Młodzi potrzebują bliskości

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 11:00
Młodzi ludzie coraz częściej doświadczają poczucia osamotnienia. Miały na to wpływ pandemia i brak bezpośrednich relacji z równieśnikami. 
W audycji m.in. powiemy o samotności pokolenia Z.
W audycji m.in. powiemy o samotności pokolenia Z.Foto: shutterstock//fizkes

65 proc. badanych osób z Pokolenia Z, czyli mających od 13 do 28 lat, regularnie doświadcza samotności - pokazują wyniki badania "Nigdy więcej samotności". Młodzi jako najlepszy lek na osamotnienie wskazują kontakt z drugim człowiekiem. Jednocześnie 29 proc. z nich ma problemy z nawiązywaniem nowych znajomości. Są świadomi swojego osamotnienia, ale połowa nie rozmawia o nim ani z rówieśnikami, ani z rodziną.

Pokolenie Zetek to jest już generacja, która nie pamięta czasów bez telefonów komórkowych, bez komputera, bez internetu. Wcześniejsze pokolenia, żeby się spotkać, musiały się umawiać osobiście, wchodzić w interakcje. Młodzi ludzie wykorzystują do tego komunikatory, media społecznościowe. Nawiązywanie i utrzymywanie relacji mają na innym poziomie. 

- Wielu ekspertów, psychologów, psychiatrów, ludzi odpowiedzialnych za socjologię społeczną, uważa, że wielu młodych ludzi czuje się samotnymi - tłumaczyła w Czwórce Hanna Orszak-Szturo z Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego. - Wzmocniło się to zwłaszcza po pandemii. Okazuje się, że nasz mózg nie tworzy na podstawie relacji nawiązanych i utrzymywanych przez internet poczucia bliskości. Mimo tysiąca znajomych w mediach społecznościowych, te relacje są powierzchowne. Nie dają takiego poczucia spełnienia, jak w kontaktach bezpośrednich.

Co zatem zrobić, by zmienić tę sytuację? Czy młodzi są skazani na samotność? Porozmawiamy o tym z Martą Karpińską-Krauze - psycholożką, psychoterapeutką i superwizorką. 

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" w poniedziałek (11.03) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul


Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akcja HejtOutLoveIn. Jak zmniejszyć moc hejtu w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 17:00
Akcja HejtOutLoveIn ruszyła 6 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu. - Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do zmniejszenia mocy hejtu w sieci - mówi w Czwórce koordynatorka akcji Agata Polak.
rozwiń zwiń