Ania Starmach: łatwo zepsuć jajko na twardo

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 17:31
Nie każdy lubi kulinarne wyzwania. Ania Starmach pokazuje, że mogą one być wspaniałą zabawą, a wszystkie potrawy na wielkanocny stół można przygotować w zaledwie 10 godzin.
Audio
  • Anna Starmach opowiada o swojej pasji ("Ex Magazine", Czwórka)
Anna Starmach opowiedziała o początkach swojej kariery, a także o tym, jak ocenia kuchnię swoich rodziców i przyjaciół
Anna Starmach opowiedziała o początkach swojej kariery, a także o tym, jak ocenia kuchnię swoich rodziców i przyjaciółFoto: Czwórka

Ania Starmach na co dzień zajmuje się sztuką kulinarną. Jest absolwentką słynnej szkoły Le Cordon Bleu w Paryżu, pracowała również jako członek jury w programie MASTERCHEF u boku znanych restauratorów: Magdy Gessler i Michela Morana. W dzieciństwie chciała zostać baletnicą, a rodzina wróżyła jej karierę ekonomiczną. Postawiła jednak na swoją pasję - jedzenie i miłość do gotowania. Wydaje się, że dobrze trafiła.

W Czwórce, podczas rozmowy z Ulą Kaczyńską przyznaje, że nie ma takiej potrawy, której nie weźmie do ust. Nie wyobraża sobie życia bez wołowiny, krewetek, szpinaku, masła, śmietanki, truskawek, wanilii, cynamonu, ciasta francuskiego i kruchego, jagnięciny.
- Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o ulubiony składnik czy ulubione danie, bo w kuchni jest tysiące składników, przepisów, dań - mówi Anna Starmach. - Ja jako osoba, która cały czas gotuje nie chcę się ograniczać do jednej potrawy czy składnika - dodaje.
Gość Czwórki często gotuje dla przyjemności. W wolnych chwilach udało jej się napisać książkę kucharską, by pokazać ludziom, że gotowanie jest bardzo proste i każdy może to robić. Anna Starmach przyznaje, że nie zawsze je w domu, lubi iść do dobrej restauracji, czasem bywa też w fastfoodach, które dziś zastępuje lokalami, w których serwują hamburgery z dobrego mięsa z dobrym pieczywem. 
Kulinarną pasją Anna Starmach wyniosła z rodzinnego domu. - U mnie w rodzinie wszyscy w kuchni czują się najlepiej. Zawsze w kuchni było tłoczno, była centrum wszechświata - przyznaje. - W świeta podział obowiązków jest ustalony od lat. Ciocia robi pasztety, mama ciasta drożdżowe, tata piecze serniki, ja z siostrami robię mazurki - wymienia.
W kuchni czeka nas wiele wyzwań warto znać podstawowe zasady, bo oprócz tego, że można przypalić wodę na herbatę to bardzo łatwo jest zepsuć jajko na twardo.
- Jeśli jajko za długo się gotuje, to naokoło żółtka ma fioletową obwódkę i inaczej smakuje, pachnie. Trzeba je gotować mniej-więcej 10 minut od zagotowania wody - radzi Anna Starmach.
Więcej o kulinarnych wyzwaniach wielkanocnych w kuchni Ani Starmach, tym co ma wspólnego historia sztuki z gotowaniem dowiesz się słuchając załączonej rozmowy z "Ex Magazine".
(pj)

Anna
Anna Starmach i Ula Kaczyńska
Zobacz więcej na temat: Czwórka kulinaria
Czytaj także

Kulinarny świat blogerów

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 17:34
Najszybciej przepisy na wyśmienite dania znajdziemy na blogach kulinarnych. Ich autorzy codziennie zasypują nas nowymi pomysłami i inspiracjami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurt Scheller: risotto to kulinarne dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 09:00
Na fali popularności kulinarnych talent-show coraz więcej Polaków deklaruje, że zna się na gotowaniu. Czy rzeczywiście wzrosła nasza kulinarna świadomość i czy mamy zadatki na dobrych kucharzy jest - opowiada Kurt Scheller, jeden z najbardziej rozpoznawalnych szefów kuchni w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaja w wielkim świecie, czyli Wielkanoc w dalekich krajach

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 12:00
Jajko sadzone, na miękko, na twardo, w koszulce i bez. Marmurkowe, herbaciane, kiszone i sfermentowane. Wydawałoby się, że to jeden z najmniej finezyjnych kulinarnych składników. Tymczasem jajo nie jedno ma oblicze oraz nie jeden smak.
rozwiń zwiń