Zdrowie psychiczne w branży muzycznej. Z czym mierzy się ten świat?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 08:50
Świat muzyki to niestety nie tylko sława, blask i pieniądze. Przedstawiciele tej branży nierzadko stają przed problemami, wyzwaniami świata współczesnego, mierzą się z kryzysami zdrowia psychicznego. Stąd powstał  pomysł stworzenia trwałej formy pomocy w zakresie zdrowia psychicznego dla przedstawicieli branży muzycznej.
Kariera muzyczna ma też swoje mroczne oblicze
Kariera muzyczna ma też swoje mroczne obliczeFoto: Shutterstock/Nicoleta Ionescu

"Nieco ponad rok temu wspólnie z pianistą Romanem Wróblewskim podjęliśmy się wyzwania stworzenia trwałej formy pomocy w zakresie zdrowia psychicznego dla przedstawicieli branży muzycznej. Możemy skorzystać z pomocy psychologa czy terapeuty, ale mało kto zna specyfikę branży muzycznej, której sposób funkcjonowania nie sprzyja zdrowiu" - napisali w mailu do Czwórki autorzy pomysłu Ewa Bujak i Roman Wróblewski. "Sportowcy mają swoich "ludzi od głowy", a my?" - zapytali. W Polsce nie istnieje systemowa pomocy dla muzyków, producentów, managerów, pracowników technicznych, a oni chcą to zmienić.


Posłuchaj
87:58 PR4_02.01.2025_20.14_Bez_tabu 20.14.34 21.54.33.mp3 Zdrowie psychiczne w branży muzycznej - czy ludzie świata muzyki potrzebują kierowanej pomocy? (Bez tabu/Czwórka)

 

- Muzyka jest zjawiskiem bardzo złożonym, wieloznacznym i niosącym ze sobą szerokie komponenty różnego rodzaju: psychologiczne, emocjonalne, rozwojowe, osobiste. Nie da się tego jednoznacznie zdefiniować. Zajmowanie się muzyką jest kompleksem bardzo wielu różnych aspektów funkcjonowania człowieka i niewątpliwie uwzniośla i dodaje nam wszystkim przyjemności, satysfakcji, poczucia rozwoju duchowego i obcowania z wyjątkowymi artystycznymi doświadczeniami - mówi Jarek Mirkiewicz, pianista, psycholog i certyfikowany psychoterapeuta. - Ale z drugiej strony zajmowanie się tą dziedziną, i tu mam na myśli tych wszystkich, którzy muzykę wykonują, pracują godzinami, latami, aby dostarczać tego typu zjawiska niesie ze sobą też wyzwania, obciążenia i trudności - dodaje.

Czytaj także:


Ewa Bujak, dziennikarka związana obecnie z miesięcznikiem "Teraz Rock", twórczyni strony Made by Sound, promotorka i Roman Wróblewski, trójmiejski pianista, manager, producent muzyczny i filmowy, wspólnie dostrzegli potrzeby środowiska muzycznego, liczne problemy, z którymi borykają się ludzie z tej branży.  

Czy branża muzyczna rzeczywiście potrzebuje kierowanej pomocy psychologicznej? Jak to zrobić? Jak działać? O tym Jakub Jamrozek rozmawiał ze swoimi gośćmi. 


***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Ewa Bujak (dziennikarka związana obecnie z miesięcznikiem "Teraz Rock", twórczyni strony Made by Sound, promotorka), Roman Wróblewski (trójmiejski pianista, manager, producent muzyczny i filmowy, od lat zabiera głos w temacie uzależnień w branży muzycznej jako niepijący alkoholik z 14-letnią abstynencją), Jarosław Mirkiewicz (pianista, psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny), Dawid Karpiuk (lider rockowego zespołu Dziwna Wiosna, autor słów i wraz z Łukaszem Moskalem i Wojtkiem Traczykiem - autor muzyki, solowo - znany z przebojowego utworu wiodącego "Nie zrozumie nas" do filmu "Johnny", autor książki "Dzieciaki").

Data emisji: 2.1.2025

Godzina emisji: 20.14

pj


Czytaj także

Dobromir "Mak" Makowski: wyrwałem się z prawdziwego piekła

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 14:00
- Można powstać z cmentarza. Jestem na to najlepszym dowodem - przekonuje Dobromir "Mak" Makowski i opowiada niezwykłą historię walki o swoje życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fentanyl - czy mamy w Polsce do czynienia z epidemią?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 17:40
W ostatnim czasie wiele w przestrzeni medialnej mówi się o fentanylu. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, co się tak naprawdę kryje pod tą nazwą. Czy, pomimo często dramatycznych doniesień, które do nas docierają, mówienie o epidemii fentanylu w Polsce jest uzasadnione?
rozwiń zwiń