- 7 czerwca 2024 roku odbędzie się konferencja "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki
- Tego dnia na naszej antenie w programie "Czwórka feat. MŁODE GŁOWY" można będzie wysłuchać relacji z konferencji.
- Tuż przed jej rozpoczęciem, o konferencji i pierwszej pomocy psychologicznej rozmawiamy z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Flis.
"MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" - kiedy odbędzie się konferencja?
W piątek, 7 czerwca 2024 roku w Warszawie odbędzie się ogólnopolska konferencja "Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym", która odbywa się pod patronatem Czwórki. Tego dnia, na naszej antenie w audycji specjalnej "Czwórka feat. MŁODE GŁOWY" w godzinach 9-12 można będzie wysłuchać relacji z wydarzenia. "Higiena cyfrowa" - co to właściwie znaczy i dlaczego jest tak istotna? Na czym polega projekt "Godzina dla MŁODYCH GŁÓW"? - to tematy o których między innymi, podczas konferencji będą rozmawiać młodzi ludzie wraz z ekspertami.
"Godzina dla Młodych Głów" - co to za projekt?
MŁODE GŁOWY to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego. Jest inicjatywą Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską, dziennikarkę i podróżniczkę. Jednym z działań przeprowadzonych w ramach projektu jest pilotażowy program profilaktyczny "Godzina dla Młodych Głów", który jest odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób i zapotrzebowanie osób uczniowskich, rodziców oraz nauczycieli i nauczycielek na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym.
Do pierwszej edycji programu zgłosiło się 1330 szkół, a konferencja będzie m.in. okazją do jego ewaluacji. Jedną z ekspertek biorących udział w projekcie jest Joanna Flis psycholożka, psychoterapeutka oraz autorka książki i podcastu "Madame Monday. Po dorosłemu".
- Od samego początku wiedziałam, że to jest świetny projekt. Myślę, że bardzo dużo dobrego już zrobił, bo cała Polska zaczęła rozmawiać o kryzysie psychicznym młodych - mówi gościni audycji. - W końcu my, dorośli pochyliliśmy się nad sytuacją dzieci. Co więcej, wielu dorosłych, bo nie tylko my, podjęło decyzję o tym, że chcemy działać. MŁODE GŁOWY to koalicja wielu różnych organizacji i ekspertów. Najbardziej mnie ujmuje, jak wiele osób z nami zechciało działać na rzecz młodych i jak ten projekt się rozrasta. Teraz można się zgłaszać do drugiej edycji programu.
Cierpienie - nie tak łatwo je poznać
Konferencja odbywa się za kilka dni, a my w Czwórce już teraz rozmawiamy o tym jakże ważnym temacie. W audycji wiele miejsca poświęcono temu jak pomagać młodym ludziom i ich wspierać, oraz jak zauważać symptomy, które mogą być niepokojące. Joanna Flis zaznacza, że w ich wychwyceniu może pomóc empatia i uwaga, którą dajemy drugiej osobie.
- Nasze wyobrażenia na temat tego, jak miałoby się manifestować cierpienie, są bardzo przekłamane. Bo bardzo często cierpienie manifestuje się ciszą albo nieobecnością, albo niedostępnością emocjonalną, lub też rezygnacją, apatią, zaangażowaniem w świat cyfrowy - tłumaczy gościni Czwórki. - Cierpienie manifestuje się czasami jednak zupełnie odwrotnie, czyli nadpobudliwością, energicznym angażowaniem się w różne czynności. Zaburzeniami jedzenia, zaburzeniami rytmu okołodobowego. Czyli to cierpienie przychodzi do nas często pod różnymi postaciami. I mamy taką skłonność, którą niestety, często obserwuję u rodziców i dorosłych do tego, aby nie łączyć tego, co jest oczywiste z cierpieniem. Czyli zawsze sobie tłumaczymy z tyłu głowy, że może wcale nie jest z tą osobą jeszcze tak źle.
Ważne empatia, obecność i uważność
Specjalistka radzi, żeby słuchać intuicji i kiedy podpowiada nam ona, że ktoś może chce być zauważony i wysłuchany to pytajmy. - To jest najprostsza droga do tego, żeby się dowiedzieć, czy wszystko jest OK. Druga droga, jeżeli chodzi o młodych ludzi, to obecność i nasza uważność na młodych ludzi - tłumaczy. - To ona determinuje to, czy my będziemy w stanie zobaczyć zmianę w ich zachowaniu, w przeżywaniu świata albo mówieniu o świecie.
Jednocześnie zachęca, żeby mieć odwagę do dzielenia się także swoimi własnymi doświadczeniami. - To jest coś, co otwiera ludzi. W trakcie rozmowy nie stawiajmy też hipotez, tylko dajmy się wypowiedzieć, wysłuchajmy - radzi rozmówczyni Kuby Jamrozka. - Czasem gdy nie wiemy co zrobić, sama nasza obecność może okazać się wsparciem. Otwórzmy swoje umysły i nasze serducha na to, co dzieje się po drugiej stronie i myślę, że to będzie wystarczające.
Pierwsza Pomoc Psychologiczna - co to jest?
Joanna Flis zauważa, że niezwykle pomocna może być Pierwsza Pomoc Psychologiczna, czyli zasady które możemy zastosować, gdy widzimy kogoś w kryzysie. - Pierwsza Pomoc Psychologiczna jest bardzo prostym narzędziem, które można zaimplementować na różne sposoby - wyjaśnia. - To są trzy punkty, które przetłumaczyliśmy na język polski: Popatrz, Posłuchaj i Połącz. Osoba w kryzysie potrzebuje, żeby jej dostarczyć zasobów. Czasami też nie wie, że jest w kryzysie, więc mamy się nauczyć rozpoznawać osobę, która być może potrzebuje pomocy, wysłuchać, czego jej potrzeba, żeby poradzić sobie z tą sytuacją i pomóc jej połączyć się ze źródłem tych zasobów.
25:29 CZWORKA/(Wieczór z Czwórką - Wolne głowy 04.06. 2024.mp3 O zdrowiu psychicznym młodych i programie "Wolne Głowy" mówi Joanna Flis psycholożka, psychoterapeutka, ekspertka projektu (Wieczór z Czwórką/Czwórka)
Specjalistka zwraca uwagę, że wiedza na ten temat powinna być powszechna, jak przy pierwszej pomocy medycznej. - Gdy widzimy sytuację, w której ktoś uległ wypadkowi, podchodzimy, sprawdzamy, czy nie ma krwawienia, sprawdzamy, czy oddycha, jakie jest tętno, robimy sztuczne oddychanie. Wzywamy pogotowie ratunkowe - tłumaczy. - Tak samo z Pierwszą Pomocą Psychologiczną - rozpoznajemy osobę, która najprawdopodobniej cierpi. Dajemy jej głos, jesteśmy przy niej. Pytamy, jakich zasobów potrzebuje. Czasem to jest po prostu numer telefonu do specjalisty lub telefonu zaufania, którego ta osoba nie zna. A mamy taką tendencję do tego, żeby przerzucać trochę odpowiedzialność. Niech pomogą, ale psychiatra albo psycholog czy psychoterapeuta. Mamy ogromny lęk przed tym, że zrobimy krzywdę osobie, której pomagamy, ale przez zaniechanie też można zaszkodzić. Naprawdę nie potrzebujemy szczególnych procedur i bardzo specjalistycznej wiedzy, żeby wykazać się empatią i życzliwością.
***
Nazwa audycji: Wieczór z Czwórką
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Goście: Joanna Flis (psycholożka, psychoterapeutka, ekspertka w projekcie MŁODE GŁOWY, autorka książki i podcastu "Madame Monday. Po dorosłemu")
Data emisji: 04.06.2024
Godzina emisji: 20.15
aw