Czwórka feat. MŁODE GŁOWY. Jak wyjść z sieci i być tu i teraz?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 18:30
W niedzielny wieczór Czwórka oddała studio młodym. Gospodarzem audycji był ZetKacper, ambasador projektu "MŁODE GŁOWY", który dotyczy zdrowia psychicznego, a powstał z inicjatywy Fundacji UNAWEZA. Rozmawialiśmy o tym jak kontrolować czas spędzany online i jak być tu i teraz. 
Audycję Czwórka feat. MŁODE GŁOWY prowadził ZetKacper, twórca internetowy i ambasador projektu.
Audycję Czwórka feat. MŁODE GŁOWY prowadził ZetKacper, twórca internetowy i ambasador projektu.Foto: Czwórka/Martyna Ogonek
  • MŁODE GŁOWY to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, a jego inicjatorką jest Martyna Wojciechowska, dziennikarka, podróżniczka i założycielka Fundacji UNAWEZA.
  • W Czwórce po raz kolejny oddajemy głos młodym. Mówimy o tym jak być TU i TERAZ, a gospodarzem audycji jest ZetKacper, ambasador projektu MŁODE GŁOWY. 
  • W naszym studiu pojawili się goście i eksperci: m.in. psycholożka Joanna Flis, dr Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange prowadzący szkolenia w ramach programu profilaktycznego MŁODE GŁOWY oraz Konrad Braciak, ambasador projektu.
  • Pretekstem do rozmowy jest premiera klipu "Powiedz mi jak", w którym udział wzięli m.in. Piotr Fronczewski, Bedoes, Brodka, Martyna Wojciechowska.
  • To utwór-manifest i pochwała "tu i teraz". Stoi za nim DOBRY we współpracy z Piotrem Fronczewskim i producentem muzycznym Kubą Galińskim.

MŁODE GŁOWY -  co to za projekt?

MŁODE GŁOWY to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Jest inicjatywą Fundacji UNAWEZA założonej przez Martynę Wojciechowską, dziennikarkę i podróżniczkę. Jednym z działań przeprowadzonych w ramach projektu jest pilotażowy program profilaktyczny "Godzina dla Młodych Głów", który jest odpowiedzią na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób i zapotrzebowanie osób uczniowskich, rodziców oraz nauczycieli i nauczycielek na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym.

To MŁODYM GŁOWOM oddaliśmy antenę Czwórki w niedzielny wieczór 28 lipca. Gospodarzem audycji "Czwórka FEAT. Młode Głowy" był ZetKacper, a tematem było wyjście z cyfrowego świata i powrót do tu i teraz. Wśród jego gości nie zabrakło psychologów i znawców internetu.


Zasady korzystania z nowych technologii

Między innymi Joanna Flis, tłumaczyła zasady korzystania z nowych technologii. Przede wszystkim jest to zasada związana z kontrolowaniem czasu spędzanego online. 

- To jest ważne, żebyśmy wiedzieli, ile czasu możemy poświęcić na korzystanie z nowych technologii i rzeczywistość cyfrową. To jest ważne, żebyśmy mieli świadomość, ile tego czasu poświęcamy. Istotne jest, żebyśmy umieli odłożyć nowe technologie w tych momentach, w których przekraczamy wyznaczony limit czasowy -  zaznacza specjalistka. - Ćwiczenie samoregulacji i samokontroli w obecności nowych technologii i urządzeń ekranowych jest kluczem do tego, aby zarządzać swoim czasem w sieci. 


Sprawdź także:

Debata w Czwórce: Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? [WIDEO]

 

Sport i rekreacja - bliżej ciała i bliżej siebie

Psycholożka zwraca uwagę jak ważna jest umiejętność odkładania telefonu w sytuacjach, gdy nie musimy z niego korzystać. Sięgajmy po niego w konkretnym celu, a nie wtedy gdy się nudzimy. - Jestem wielką fanką wprowadzania cyfrowego detoksu, czyli takich okresów w ciągu dnia, tygodnia, weekendu, w których my w ogóle nie korzystamy z nowych technologii. Po to, aby przypomnieć sobie w jaki sposób możemy spędzać czas poza siecią, poza urządzeniami ekranowymi - zaznacza Joanna Filis. - Tym, co najbardziej może wpływać na jakość naszego życia, to wprowadzenie sportu, bo zwraca nas to ku ciału. To sport pozwala odpocząć naszemu umysłowi. A jeżeli nie macie duszy sportowca, to przynajmniej rekreacja. Codzienny spacer, codzienny kontakt z naturą, kontakt z innymi ludźmi to będą jedne z ważniejszych czynników ochronnych wtedy, kiedy chcemy zadbać o własną cyfrową higienę.


"Powiedz mi jak" - piosenka manifest i Piotr Fronczewski

Okazją do rozmowy na ważne tematy jest także premiera klipu "Powiedz mi jak", w którym udział wzięli m.in. Piotr Fronczewski, Bedoes, Brodka, Martyna Wojciechowska. To utwór-manifest. Dzieło stworzył DOBRY we współpracy z Piotrem Fronczewskim i producentem muzycznym Kubą Galińskim. Reżyserem klipu jest Tadeusz Śliwa. Partnerem utworu jest Fundacja UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej i projekt "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Premiera utworu oraz klipu miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu.


POWIEDZ MI JAK? | DOBRY, Kuba Galiński i Piotr Fronczewski x MŁODE GŁOWY/MŁODE GŁOWY

Dostrzegania małych-wielkich codziennych rzeczy

W dzisiejszym cyfrowym świecie nasze życie często toczy się online, a nieustanny dostęp do internetu może sprawiać, że zapominamy o tych prostych, ale istotnych aspektach codzienności. Jednak to właśnie życie offline, te momenty, kiedy odłączamy się od technologii i w pełni angażujemy się w otaczającą nas rzeczywistość, są najważniejsze.

- "Powiedz mi jak" to współczesny manifest, pochwała bycia tu i teraz. Dostrzegania wielu małych-wielkich codziennych rzeczy, które składają się na nasze życie. Dlatego zachęcamy wszystkich do uważności. Na otaczający nas świat, na ludzi, którzy są wokół nas, i na nas samych - mówiła Martyna Wojciechowska. - Niezależnie od wieku, bo przekaz kierujemy i do młodych, i do starszych głów. Bez wyjątków. Utwór "Powiedz mi jak?" zachęca do zatrzymania się i do refleksji. 



Jak łapać chwile szczęścia?

Gośćmi w klipie promującym piosenkę, obok już wspomnianych są Adam MałyszKrzysztof Hołowczyc czy Robert Makłowicz oraz ambasadorzy projektu MŁODE GŁOWY: Natalia Sisik, Aleksandra Florkowska, Kacper Zembrzucki (ZetKacper), Dominik Kuc,  Łukasz Bogusławski, a także Konrad Braciak, który pojawił się w studiu Czwórki. 

- Przekaz tej piosenki jest bardzo ważny. Odłączenie się od ciągłego strumienia informacji jest bardzo trudne w dzisiejszym świecie, ale bardzo ważne. "Pogłaszcz psa, idź do lasu" - jak być tu i teraz nauczyłem się w toku terapii jako dorosły człowiek - opowiada. - Rozumienie szczęścia jako stanu ciągłego stawia przed człowiekiem wyzwania. Jednak, gdy uznamy, je jako coś, co jest momentem w czasie, to szczęściem może być siedzenie w pogodny dzień na balkonie z kawą. To mogą być drobne chwile, które pojawiają się co dzień, ale możemy ich nie dostrzegać. Kiedy je dostrzeżemy to one sprawiają, że możemy czuć się szczęśliwi teraz - nie martwiąc się tym, co było i tym co będzie.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dominik Kuc (@d_kuc)


Posłuchaj
59:02 CZWORKA _młode głowy _ tu i teraz - 28.07.2024..mp3 W Czwórce mówimy o wprowadzaniu balansu i życiu tu i teraz (Czwórka feat. MŁODE GŁOWY/Czwórka)

 


***

Nazwa audycji: Czwórka feat MŁODE GŁOWY

Prowadzi: ZetKacper (Kacper Zembrzucki)

Data emisji: 28.07.2024

Godzina emisji: 20.15

mat.pras./pj/aw


Czytaj także

"MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Czym jest Pierwsza Pomoc Psychologiczna?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 17:30
Młode Głowy to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Czwórka przyłącza się do tej ważnej dyskusji, stąd nasz udział i audycja specjalna prosto z konferencji "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". O zdrowiu psychicznym i samej konferencji mówi ekspertka projektu psycholożka i psychoterapeutka Joanna Flis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Wojciechowska: w przypadku zdrowia psychicznego młodych ważny jest system szybkiego reagowania

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 14:20
- W przypadku zdrowia psychicznego ludzi młodych szalenie ważny jest system szybkiego reagowania. Nie da się szybko zmienić systemu edukacji ani szybko przeprowadzić reformy zdrowia. Ale można szybko wyłapać pierwsze kryzysy - mówi Martyna Wojciechowska - założycielka Fundacji UNAWEZA i inicjatorka konferencji "MŁODE GŁOWY", która odbyła się w Warszawie pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń