Ola Fijał o driftingu: nie wyobrażam życia bez tego sportu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2025 21:50
Ile wyrzeczeń, treningów i godzin spędzonych na torze potrzeba, by opanować jazdę bokiem do perfekcji? Drifterską codzienność przybliżyła w Czwórce Ola Fijał. Podczas "Rozgrzewki" podzieliła się kulisami startów w zawodach, szczegółami intensywnych przygotowań do sezonu i technicznymi aspektami driftu.
Jak wygląda życie zawodowej drifterki?
Jak wygląda życie zawodowej drifterki?Foto: Shutterstock

Drifting

- Od listopada, najdłuższą przerwę, jaką miałam od jazdy, to była przerwa świąteczna. W wigilię nikt nie driftował, więc poszłam do rodziny - śmieje się Ola Fijał, zawodowa drifterka. Jak sama mówi, w lutym każdy weekend poświęca na treningi lub zawody.


Posłuchaj
30:58 PR4_10_02_2025_17_13_Rozgrzewka.mp3 Ola Fijał o byciu zawodową drifterką (Rozgrzewka/Czwórka)

 

Jej przygoda z motorsportem rozpoczęła się dość naturalnie. Ojciec Oli Fijał prowadzi driftingowy zespół, a także organizuje zawody. - Dużo ludzi mnie namawiało, żebym chociaż spróbowała, skoro mam takie zaplecze. Ja też nie podchodziłam do tego tak poważnie, bo uważałam, że to jest za trudne, że się tego nie nauczę. Po jakimś czasie to pokochałam i teraz sobie nie wyobrażam życia bez tego sportu - opowiada rozmówczyni Kariny Terzoni.



Zawody driftingowe

Jednym z najważniejszych aspektów zawodów driftingowych jest jazda w parach; jeden zawodnik prowadzi swój samochód, zaś drugi, tuż za nim, naśladuje jego jazdę. - Na treningach zimowych głównie skupiam się na tym, żeby jeździć w parach. To jest spory element w mistrzostwach Polski. Miałam problem ze zbliżaniem się do zawodników, zawsze wydawało mi się, że już jestem bardzo blisko, a brakowało mi metra lub dwóch - wyjaśnia drifterka.

Według Oli Fijał, obecnie ważnym elementem treningu jest nie tylko ćwiczenie na torze, ale także jazda na symulatorze, które są coraz bardziej zaawansowane i dobrze odwzorowują zachowanie auta podczas poślizgu. - Duża ilość treningu pozwoli na to, żeby osiągnąć sukces. Na pewno siedzenie za kierownicą to najważniejsza rzecz - zaznacza gościni audycji.



Pasja czy praca?

Choć drift może być sposobem na życie, nieodłącznym elementem jest pasja. - Gdybym nie miała do tego pasji i miłości, to pewnie dawno już bym to rzuciła - stwierdza Ola Fijał. Drifterka wyznała, że bycie jedną z nielicznych kobiet w motorsporcie to duża zaleta, dzięki której łatwiej nawiązywać kontakt ze sponsorami.


Zobacz także:


Jak w każdym sporcie, bardzo ważnym aspektem jest kwestia dobrego przygotowania psychicznego. - Niektórzy zawodnicy korzystają z pomocy psychologa sportowego. Ja robię wizualizację, często studiuje sobie w głowie element po elemencie - mówi Ola Fijał. - Czasami zadaję sobie pytanie, co jak drifting się skończy. Zastanawiam się, czy jest coś takiego, co mogłoby mi to zastąpić. Wydaje mi się, że na ten moment nie - dodaje.

***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Karina Terzoni

Gościni: Ola Fijał (drifterka)

Data emisji: 10.02.2025

Godzina emisji: 17.13

kajz

Czytaj także

ABC siłowni. Od czego zacząć trening?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2024 10:48
Siłownia często jest miejscem, którego wiele osób się boi. Nowi adepci treningu siłowego obawiają się ośmieszenia albo po prostu nie wiedzą, jak poprawnie korzystać z rozmaitych maszyn na sali. W "Audycji sportowej" razem z Tomaszem Romanowskim - trenerem personalnym - próbowaliśmy obalić mity związane z siłownią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Techno joga - gdzie zen spotyka elektroniczne brzmienie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 16:24
Co się stanie, gdy połączymy elementy dynamicznych rytmów nowoczesnej muzyki elektronicznej z filozofią jogi i świadomym ruchem? Otrzymamy techno jogę. Gościem "Rozgrzewki" był Łukasz Skanda, ekspert w dziedzinie holistycznego rozwoju, który z pasją łączy tradycje jogi z nowoczesnym stylem życia.
rozwiń zwiń