Nowa Huta - city break po "mieście idealnym"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 13:33
Nowa Huta, założona w 1949 roku, od samego początku miała być wzorem socrealistycznej architektury i urbanistyki. Choć czasów Polski Ludowej zostały jedynie wspomnienia oraz relacje na kartach podręczników historii, do dziś ostała się Nowa Huta. Obecnie jest miejscem wyjątkowym, gdzie wpływy powojennej rzeczywistości przeplatają się z postępem XXI wieku.
Co zobaczyć w Nowej Hucie?
Co zobaczyć w Nowej Hucie?Foto: Shutterstock

Nowohucki renesans

- Nowa Huta przeżyła w ostatnich latach renesans; zmieniła się na lepsze. Potencjał zawsze w niej drzemał, ale lata 90. i transformacja miały duży wpływ na to miejsce - mówi Mateusz Marchocki, przewodnik po Nowej Hucie. - Potrzebowaliśmy dystansu historycznego od tych wydarzeń. Teraz Nowa Huta zyskuje popularność z każdym rokiem.


Posłuchaj
28:52 PR4_01_12_2024_16_12_City_break_Polska.mp3 Mateusz Marchocki o Nowej Hucie (City break Polska/Czwórka)

 

Obecnie Nowa Huta jest bezpiecznym miejscem. Według Mateusza Marchockiego, jeszcze piętnaście lat temu mówiło się, że był strach wyjść wieczorem. - Teraz to zupełnie inne miejsce. Lokalnym problemem Nowej Huty jest brak życia nocnego. Większość restauracji zamyka się wczesną porą - opowiada przewodnik. 

Jak dojechać do Nowej Huty

Nowa Huta to dzielnica stolicy Małopolski, więc dojazd publicznymi środkami komunikacji czy samochodem nie stanowi większego wyzwania. - Z dworca Kraków Główny do Nowej Huty jeżdżą linie tramwajowe nr 4 i 10. Tymi dwoma tramwajami można dojechać do samego placu Centralnego. Do Nowej Huty można trafić również autobusem - tłumaczy Marchocki.

    Wyświetl ten post na Instagramie

    Post udostępniony przez Miasto Kraków (@krakow_pl)

    Najciekawsze atrakcje Nowej Huty

    - Nowa Huta to świetna alternatywa dla utartych ścieżek turystycznych. To najmłodsza dzielnica Krakowa, ale ma już 75-letnią historię. To opowieść o odbudowie powojennej Polski oraz kreowania miasta utopijnego - tłumaczy Marchocki. - Nowa Huta miała być kontrastem dla Krakowa. Jednak już w latach 60. mieszkańcy nie chcieli być utożsamiani z ideologią ówczesnej władzy.

    Zobacz także:

    - Przez ostatnie lata w Nowej Hucie otworzyło się mnóstwo restauracji i kawiarni. Tego jeszcze dziesięć lat temu nie było. Mało tego, gdyby ktoś wtedy wpadł na pomysł otwarcia interesu w Nowej Hucie, to większość osób by kręciła głową z politowaniem - zaznacza rozmówca Jędrzeja Rosiewicza.


    Posłuchaj
    08:04 PR4_01_12_2024_16_44_City_break_Polska.mp3 Sebastian Adamczyk o nowohuckiej kulturze (City break Polska/Czwórka)

     

    Sebastian Adamczyk, współzałożyciel Fundacji Promocji Nowej Huty opowiedział, jakie miejsca kultury zwiedzić oraz jakie atrakcje zaplanować podczas pobytu w Nowej Hucie.

    Wyświetl ten post na Instagramie

    Post udostępniony przez Miasto Kraków (@krakow_pl)


    Posłuchaj
    34:48 PR4_01_12_2024_17_10_City_break_Polska.mp3 Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki "Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy" o wyjątkowej dzielnicy Krakowa (City break Polska/Czwórka)

     

    Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki "Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy", uzupełniła audycję "City break Polska" o informacje historyczne i interesujące obiekty, a także opowiedziała o nowohuciankach, które niegdyś zajmowały się budową tego miasta.

    ***

    Tytuł audycji: City Break Polska

    Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

    Goście: Sebastian Adamczyk (współzałożyciel Fundacji Promocji Nowej Huty), Mateusz Marchocki (przewodnik po Nowej Hucie), Katarzyna Kobylarczyk (autorka książki "Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy")

    Data emisji: 01.12.2024 

    Godzina emisji: 16.12

    kajz/pj

    Czytaj także

    Pieszo przez Kraków. 2800 kilometrów w 3 lata i 10 miesięcy

    Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 09:54
    Kraków może nie należy do największych miast świata, ale ma aż 3 tys. ulic. Każdą z nich pieszo zdecydował się pokonać Kamil Bąbel, co zajęło mu 3 lata i 10 miesięcy. 
    rozwiń zwiń
    Czytaj także

    Zwiedzanie Polski. Zabytkara poleca najlepsze miejsca

    Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 09:27
    Majowy weekend zachęca do podróży po Polsce. Annę Prendke, Zabytkarę, ekscytuje sama myśl o tym, że Polacy ruszą zwiedzać swoją ojczyznę, poznawać jej zabytki. W Czwórce poleca swoje ulubione miejsca w kraju i sposoby na planowanie podróży. 
    rozwiń zwiń