Jak otwarcie rozmawiać o zdrowiu psychicznym?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 20:59
Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, w środowej audycji "Młode Głowy w Czwórce" poruszymy temat otwartości w rozmowach o zdrowiu psychicznym, które w wielu kręgach wciąż pozostaje tabu.
Jak otwarcie rozmawiać o zdrowiu psychicznym?
Jak otwarcie rozmawiać o zdrowiu psychicznym? Foto: Shutterstock

Według przewidywań Światowej Organizacji Zdrowia w 2025 roku szeroko rozumiane zaburzenia psychiatryczne staną się najczęstszą po zaburzeniach kardiologicznych chorobą cywilizacyjną.

"Uczyń zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne wszystkich globalnym priorytetem" – to tegoroczne hasło obchodzonego 10 października Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego na całym świecie, zmobilizowanie wysiłków na rzecz wsparcia osób doświadczających problemów psychicznych i uczynienie świata lepszym miejscem.

Ten dzień jest okazją, by pochylić się nad znaczeniem zdrowia psychicznego i jego wpływu na nasze codzienne życie, oraz do zwrócenia uwagi na problemy, z jakimi zmagają się osoby z chorobami psychicznymi i ich rodziny.

Jak zdjąć odium wstydu i wykluczenia z choroby psychicznej?

W środowej audycji "Młode Głowy w Czwórce" poruszymy temat otwartości w rozmowach o zdrowiu psychicznym, który wciąż pozostaje w wielu kręgach tematem tabu. Wspólnie z Justyną Żukowską-Gołębiewską - psycholożką i ekspertką projektu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" -zastanowimy się nad aktualnym kryzysem zdrowia psychicznego. Czy rzeczywiście jest on bezprecedensowy, czy też jako społeczeństwo stawaliśmy przed podobnymi wyzwaniami w przeszłości?

Prowadzący ZetKacper wraz ze swoją gościnią poruszą kluczowe kwestie dotyczące barier, które utrudniają osobom otwartą rozmowę o kryzysie i sięgnięcie po wsparcie. Omówią działania, jakie należy podjąć, aby te przeszkody przezwyciężyć. Podpowiedzą też, jak skutecznie wspierać tych, którzy potrzebują pomoc psychologicznej - przedstawią praktyczne wskazówki dotyczące rozpoznawania osób w potrzebie oraz wskażą metody udzielania im wsparcia.

Uwag! Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, możesz skorzystać z następujących numerów pomocowych:

Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych 116 123 - codziennie od 14.00 do 22.00
Telefon Zaufania Młodych - 22 484 88 04 (pon.-sb. 11.00-21.00)
Tumbo Pomaga pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie - 800 111 23 (pon.-pt. 12.00-18.00)
Antydepresyjny telefon zaufania - 22 484 88 01 (pon.-pt. 15.00-20.00)
Dobre słowa telefon dla seniorów - 123 337 088 (pon.-pt. 10.00-12.00, 17.00-19.00)
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111 (całodobowo)
Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 121 212 (całodobowo)

***

Na audycję "Młode Głowy w Czwórce" w środę (9.10) o godz. 22.00 zaprasza ZetKacper (Kacper Zembrzucki).

AGJ

Czytaj także

"MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". Czym jest Pierwsza Pomoc Psychologiczna?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 17:30
Młode Głowy to ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Czwórka przyłącza się do tej ważnej dyskusji, stąd nasz udział i audycja specjalna prosto z konferencji "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym". O zdrowiu psychicznym i samej konferencji mówi ekspertka projektu psycholożka i psychoterapeutka Joanna Flis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młode Głowy i Ola Florkowska o zaburzeniach odżywiania

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 22:50
Tematem "Młodych Głów w Czwórce" są zaburzenia odżywiania. Prowadzący Kacper Zembrzucki, "Zetkacper" rozmawia o tym problemie z Olą Florkowską, twórczynią internetową i ambasadorką projektu Młode Głowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Kamińska: Dużo fajnych rzeczy w moim życiu dzieje się dzięki temu, że miałam odwagę udać się na terapię

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 19:03
- Trzeba zachęcać dzieci do tego, by nie wstydziły się korzystać z pomocy specjalistów. To może ratować im życie. Wstyd jest w ogóle strasznym narzędziem - mówi Julia Kamińska, która niedawno wystąpiła w Senacie w roli ambasadorki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.     
rozwiń zwiń