Tomasz Szymański: dzięki MSN wchodzimy do nowej ligi w świecie sztuki

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2024 12:39
- Dzisiejsza polska scena sztuki współczesnej ma potencjał przejść do zupełnego mainstreamu. Chodzenie na wystawy może cieszyć się podobną popularnością jak chodzenie na koncerty - mówi Tomasz Szymański, którego pytamy o wrażenia z otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej.  
Tomasz Szymański - twórca Solo Show
Tomasz Szymański - twórca "Solo Show"Foto: Piotr Podlewski/Czwórka

Po wielu latach oczekiwań Muzeum Sztuki Nowoczesnej doczekało się nowej siedziby. Uroczystemu otwarciu towarzyszy imponujący program wydarzeń towarzyszących, w tym prezentacja wielkoskalowych rzeźb i instalacji polskich i światowych artystek, m.in.: Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Sandry Mujingi czy Cecilii Vicuñi.

Zarówno nowy gmach MSN, jak i organizowane w nim wydarzenia wzbudzają ogromne emocje wśród odwiedzających. W Czwórce mogliście zapoznać się z naszą relacją z otwarcia Muzeum i wysłuchać m.in. wywiadów z jego kuratorami. Teraz o wrażenia dotyczące nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapytaliśmy Tomasza Szymańskiego - twórcę popularnego vloga "Solo Show" dzięki któremu wielu Polaków pokochało sztukę współczesną. W audycji "Poranek Czwórki" Dominika Płonka pytała swojego gościa m.in. o to, czy nowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy ma szansę przekonać do sztuki współczesnej nowych odbiorców i czy sam obiekt stanie się architektoniczną wizytówką miasta.  


Posłuchaj
29:42 Poranek Czwórki 30.10.2024 Tomasz Szymański godz.08.03.mp3 Tomasz Szymański o Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Poranek Czwórki/Czwórka)

MSN - miejsce otwarte dla każdego

Nowoczesna, minimalistyczna siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej wzbudza skrajne emocje - od zachwytu nad przestronnością wnętrz po zdecydowany sprzeciw wobec jej architektonicznej koncepcji.

- To jest temat, który bardzo polaryzuje warszawiaków i nie tylko warszawiaków. Jedni nazywają ten budynek paczkomatem i supermarketem. Inni z kolei zachwycają się tym, jak światło pracuje w tej przestrzeni, i tym, jak jest on dobrze zaprojektowany pod kątem właśnie takim stricte ekspozycyjnym. Co do moich osobistych odczuć, to nie jestem w tym temacie chyba do końca niestety obiektywny, bo mnie MSN jako instytucja ukształtowało. To wizyty w Emilce sprawiły, że w ogóle wsiąknąłem w sztukę współczesną. MSN to zawsze była instytucja, do której można było wstąpić i zobaczyć, co aktualnego dzieje się w sztuce współczesnej. Zawsze też była to instytucja otwarta na wszystkich odbiorców, nie tylko na znawców sztuki i ludzi z wewnątrz tego świata. I mam poczucie, że w nowej siedzibie MSN ta otwartość i dostępność jest widoczna jeszcze bardziej - mówi Tomasz Szymański. 


Zobacz także:



Polska sztuka współczesna to silny gracz na rynku międzynarodowym

Zdaniem Tomasza Szymańskiego nowe Muzeum ma szansę przekonać do sztuki współczesnej nowe pokolenie osób i w jeszcze większej niż dotychczas skali przełamywać stereotypowe myślenie o sztuce współczesnej jako czymś niedostępnym i skomplikowanym. Dodaje również, że Warszawa dzięki MSN ma szansę stać się istotnym ośrodkiem kultury na skalę międzynarodową:

- Dzięki nowemu obiektowi automatycznie przechodzimy do zupełnie innej ligi. Jestem więc zachwycony nie tyle tym budynkiem, ale możliwościami, jakie stwarza. Dzisiejsza polska scena sztuki współczesnej ma potencjał przejść do zupełnego mainstreamu. Chodzenie na wystawy może cieszyć się podobną popularnością jak chodzenie na koncerty. Tak jak wyprzedajemy występy muzyków na Stadionie Narodowym, tak samo popularne może być bywanie w Muzeum.  

W rozmowie z Dominiką Płonką Tomasz Szymański mówi m.in. też o tym, jak obecnie wygląda pozycja polskiej sztuki współczesnej na arenie międzynarodowej i o tym, jak artyści młodego pokolenia swoją sztuką docierają do odbiorcy. Opowiada również o swoim kanale "Solo Show", na którym prezentuje twórczość najciekawszych polskich twórców i artystek, odwiedza ich w pracowniach i oprowadza widzów po ich wystawach. Na koniec rozmowy nasz gość podpowiada też, gdzie - bo nie tylko do MSN! - w najbliższym czasie warto się wybrać na wystawę. Zapraszamy do wysłuchania całości audycji! 


Zobacz także:



***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Dominika Płonka

Materiał: Tomasz Szymański

Data emisji: 30.10.2024

Godzina: 8.03

AGJ/wmkor


Czytaj także

Joanna Mytkowska o Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: to budynek, który zmieni tę część miasta

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 12:00
- Mam nadzieję, że budynek MSN powoli, ale stabilnie wrośnie w tkankę miasta. Jest otwarty, bo jego dwa wejścia główne to jest tak naprawdę taki pasaż, którym można skrócić drogę z Marszałkowskiej na plac Defilad w kierunku Pałacu Kultury - mówiła w Dwójce Joanna Mytkowska - dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Otwarcie stałej siedziby zaplanowano na 25 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Immersyjne wystawy. Nowe spojrzenie na sztukę czy raczej wizualny fast food?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2024 11:20
Popularyzacja sztuki, jej cyfrowa podróbka a może przyszłość muzealnictwa? O fenomenie popularności multisensorycznych ekspozycji rozmawiamy z historyczką sztuki dr Grażyną Bastek.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warsaw Gallery Weekend 2024 - sztuka współczesna może być dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2024 13:47
- Stawiamy sobie cel, żeby naszą publiczność przyzwyczajać do tego, aby chodziła do galerii regularnie, a nie tylko przez te cztery dni - mówi Joanna Witek-Lipka, dyrektorka Warsaw Gallery Weekend.   
rozwiń zwiń