Ile szkodliwych substancji chemicznych jest w przedmiotach codziennego użytku?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2024 14:08
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował 165 partii tekstyliów, obuwia i wyrobów galanteryjnych w poszukiwaniu szkodliwych substancji chemicznych. Nieprawidłowości zanotowano w 7 proc. produktów. Były to piłki do ćwiczeń, mata, skakanka, hantle czy nawet pościel.
Jakie produkty zawierają zbyt duże stężenie szkodliwych substancji?
Jakie produkty zawierają zbyt duże stężenie szkodliwych substancji?Foto: Shutterstock

- Chemia jest wszędzie. Kłopoty zaczynają się wtedy, kiedy takich substancji chemicznych, które są dla nas niekorzystne, jest zbyt dużo. Dlatego mamy różne rozporządzenia i regulacje, które nakładają na producentów różne obowiązki, tak żeby mogli używać różnych substancji potrzebnych do wyprodukowania konkretnych przedmiotów, ale robili to w ograniczeniu - mówi Jagoda Kruszewska z UOKiK.


Posłuchaj
07:34 PR4_30_12_2024_09_20_Poranek_Czwórki.mp3 Szkodliwe substancje w przedmiotach codziennego użytku (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Zadaniem Inspekcji Handlowej podlegającej pod Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest kontrolowanie stężenia szkodliwych substancji chemicznych w produktach sprzedawanych w sklepach.



Kontrola wykazała, że w pościeli było zbyt dużo formaldehydu, który służy do konserwowania różnych artykułów. Przy wyrobie tekstyliów wykorzystuje się go po to, aby materiał trzymał swój fason i rozmiar. Jest jednak bardzo łatwy sposób, aby uniknąć szkodliwego formaldehydu. - Wystarczy uprać przed użyciem - wyjaśnia ekspertka.


Zobacz także:


- Sprawdzając producentów i sprzedawców podczas kontroli, dajemy informację konsumentom, którzy mogą podjąć wybór, czy zaufają danemu producentowi - tłumaczy rozmówczyni Marty Hoppe. Często chodzi jedynie o koszty; dodawanie szkodliwego niklu do wyrobów metalowych zmniejsza koszt wyprodukowania danego przedmiotu.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Michał "Numer Raz" Witak

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 30.12.2024

Godzina: 9.20

kajz/pg

Czytaj także

Grafen - co mogą atomy węgla połączone w plaster miodu?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 22:09
Jedno z warszawskich rond nosi imię "Grafen". Może ono skłaniać do pytania "kim był", lepiej jednak zastanowić się "czym jest", i dlaczego nazywamy go materiałem przyszłości. Za badania nad nim Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow z Uniwersytetu w Manchesterze otrzymali w 2010 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. A polscy naukowcy z Łukasiewicz - Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki wciąż odkrywają jego nowe właściwości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z morza, czyli zdrowe. Lecznicze właściwości talasoterapii

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 15:20
Z czym, poza kąpielą i pływaniem, kojarzy nam się morze? Przede wszystkim z rybami. Choć często o tym zapominamy, morze to jednak również algi, muł czy błoto, czyli składniki, które wraz z promieniowaniem słonecznym i nadmorskim powietrzem pozytywnie wpływają na nasz organizm. Wykorzystuje się je w ramach talasoterapii, którą mogą kojarzyć między innymi bywalcy salonów spa.
rozwiń zwiń