Kostka Rubika - ma 50 lat. Ten sześcian ma 43 tryliony kombinacji

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 11:36
Kostka Rubika miała być pomocą naukową dla studentów, a stała się najpopularniejszą łamigłówką świata. Mija 50 lat od jej wynalezienie, a zawodnicy biją kolejne rekordy w jej układaniu na czas. Polacy liczą się w tej rywalizacji. 
Klasyczna kostka Rubika to kostka trzy na trzy - trzy rzędy, trzy kolumny
Klasyczna kostka Rubika to kostka trzy na trzy - trzy rzędy, trzy kolumnyFoto: Shutterstock/Sacred Spark Art

Ernő Rubik to węgierski architekt i rzeźbiarz. Na zajęcia ze swymi studentami wymyślił pomoc naukową, dzieło sztuki - kostkę Rubika, która miała pomóc na zajęciach dotyczących przestrzeni. Wyszło jednak inaczej i kostka została najbardziej popularną łamigłówką świata. Sam jej twórca pierwszy raz układał ją ponad miesiąc. 


Posłuchaj
26:37 PR4_25.11.2024_8.16_Poranek_Czwórki kostka rubika 8.16.16 8.24.53.mp3 Jak ułożyć kostkę Rubika i skąd się wzięła ta łamigłówka? (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

- W tym roku obchodzimy pięćdziesięciolecia wynalezienia kostki Rubika. Taka klasyczna kostka to sześcian trzy na trzy - na każdej ścianie ma 9 kwadracików ułożonych w trzech rzędach i trzech kolumnach - mówi Adam Polkowski czyli RubiTrener, ambasador kostki Rubika w Polsce. 

Klasyczna kostka Rubika

Klasyczny sześcian Rubika z biegiem czasu doczekał się kolejnych, alternatywnych wersji. Dziś są już klocki "Rubika" o boku trójkąta dwunsatościany foremne, a nawet kostki zmieniające kształt w procesie układania. 

- Klasyka to jednak sześć ścian i sześć kolorów - mówi gość Numer Raza. - Mamy specjalistów od układania kostki Rubika. Są tacy, którzy układają ją jedną ręką, stopami, a nawet z zamkniętymi oczami. 

Układania kostki Rubika można się nauczyć. Czwórkowy gość porównuje to do nauki jazdy samochodem. -Systemów układania jest kilka, najpopularniejszy to ten, w którym układamy warstwa po warstwie - layer by layer - zdradza. - Warto wiedzieć, że kombinacji w kostce Rubika jest ponad 43 tryliony, więc zawodnik, specjalista nigdy nie trafi na takie samo pomieszanie - to matematycznie niemożliwe. Ta kostka cały czas zaskakuje. 


Adam Polkowski układa tę łamigłówkę już od 20 lat i od wielu lat uczy zawodników, jak to robić. - Mnie ta kostka też cały czas zaskakuje. Czasem ktoś przychodzi z rozwiązaniem, które rewolucjonizuje układanie na czas - opowiada. 

Zawody - kostka Rubika na Czas

Cały świat układa kostkę Rubika, nic więc dziwnego, że zawodnicy chcą mierzyć się ze sobą. Jak zdradza Czwórkowy gość to grupa połączona wspólną pasją, w której widać przyjaźń między zawodnikami. 

Polacy znajdują się w ścisłej europejskiej czołówce. Wbrew temu, co można by przypuszczać, w tej klasyfikacji nieszczególnie liczą się Węgrzy. 

- Pierwszy rekord w układaniu kostki wynosił 23 sekundy i został ustanowiony w 1982 roku, dziś wynosi on 3,13 sekundy i należy do Amerykanina Maxa Parka - zdradza Adam Polkowski. - Myślę, że nie będziemy czekać długo na pobicie tego rekordu. 


W światowej rubikowej czołówce są Amerykanie, ale gonią ich Chińczycy. Za układanie tej łamigłówki wzięły się także roboty. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Michał "Numer Raz" Witak 

Gość: Adam Polkowski czyli RubiTrener, ambasador kostki Rubika w Polsce

Data emisji: 25.11.2024

Godzina: 8.16

pj

Czytaj także

Polska duchami stoi. To nie tylko Białe Damy i zamurowane Dorotki

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 12:07
Martyna Skibińska, zaczynając pisać "Duchowy przewodnik po Polsce", martwiła się, że będzie to katalog Białych Dam. Szybko okazało się, że obok tych tajemniczych panien mamy też: króla piratów wprost ze Skandynawii, czarownicę karmiącą koty, Chińczyka, trzy rozbójniczki czy zakonnice podpalaczki. Co jeszcze straszy w Polsce? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lata 80./90. - czas "Bravo", "Polskiego zoo" i gumy "Turbo"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 15:03
Każde pokolenie ma swój slang, swoje gadżety, swoje seriale i programy telewizyjne. Daniel Koziarski i Wojciech Obremski w książce "Żyło się. Lata 80./90. sentymentalnie i refleksyjnie" wracają do czasu swoich nastoletnich lat. - One były wypełnione nie tylko szarością, postpeerelem, ale też wieloma fajnymi gadżetami przedmiotami, które do dziś uchodzą za kultowe - mówi Wojciech Obremski. 
rozwiń zwiń