Droga do zdrowszego ciała. Jak zrzucić nadmiar kilogramów?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 09:44
- Problemy związane z odżywianiem mają zazwyczaj mało wspólnego z samym jedzeniem - mówi psychodietetyczka Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk. Droga do wymarzonego ciała nie jest usłana różami, jednak to właśnie systematyczna praca jest kluczem do sukcesu.
Odchudzanie to długi proces, który nie musi być trudny
Odchudzanie to długi proces, który nie musi być trudnyFoto: Polskie Radio/Michał Piwowarek

Szczuplejsze ciało a zdrowie

Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk opowiedziała o tym, w jaki sposób najlepiej rozpocząć pracę nad swoim ciałem. Według dietetyczki, najpierw trzeba dowiedzieć się, jakie są przyczyny wzrostu naszej wagi, spożywania większych ilości jedzenia oraz braku ruchu. - Autodiagnoza i autoobserwacja to bardzo dobry początek. Żeby odchudzanie było efektywne, trzeba je rozpocząć małymi krokami. To na przykład mała zmiana jadłospisu; trochę więcej warzyw, białka i wody. Każdy następny etap to kolejne działania, które trzeba wdrożyć - wyjaśnia gościni audycji.


Posłuchaj
39:26 czwórka audycja sportowa 03.11.24 14.12.mp3 Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk o efektywnym odchudzaniu (Audycja sportowa/Czwórka)

 

Jak mówi rozmówczyni Kariny Terzoni, nie ma nic złego w chęci schudnięcia, zwłaszcza, gdy główną motywacją jest zdrowie. Problem, jaki widzi psychodietetyczka jest taki, że wiele osób przypisuje szczupłej sylwetce nadprzyrodzone moce, a wszystkie trudności same się rozwiążą, gdy zniknie nadmiar kilogramów. Nałożenie na siebie wygórowanych oczekiwań sprawia, że redukowanie masy ciała jest odkładane w czasie.

Otyłość nie jest winą tylko jednej osoby

Według gościni audycji, otyłość nie jest winą osoby na nią chorej. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że ci, którzy jedzą z dużo nie potrafią inaczej. Nikt nie nauczył ich radzić sobie z własnymi emocjami lub w dzieciństwie nie dostały odpowiedniej ilości poczucia bezpieczeństwa lub bliskości. Jedzenie to dla nich jedyna możliwość, aby obniżyć narastające napięcie.

- Osoby z nadwagą lub chorujące na otyłość zmagają się z dużą ilością negatywnych ocen i komentarzy. Nawet u lekarzy ich problemy są bagatelizowane. Słyszą od nich, że kiedy schudną, to wszystko się naprawi - opowiada Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk. - Co więcej, według badań osoby szczupłe są uznawane za bardziej kompetentne lub są częściej przyjmowane do pracy.

Zobacz także:

Ciałopozytywność to dobra wartość

- Odchudzanie było dla mnie trudne. Miałam nagromadzenie wielu negatywnych rzeczy w moim życiu oraz nawrót zaburzeń lękowych. Nie jest łatwo zmierzyć się nadwagą będąc dietetykiem, który przez lata był w dobrej formie fizycznej. Z powodu wyższej masy ciała, nagle mój autorytet zaczął być podważany - wyznaje rozmówczyni Kariny Terzoni.

Gościni Czwórki radzi, aby nie odbierać sobie radości z życia z powodu niezadowalającego ciała. - Osoby, z którymi pracowałam mówiły mi, że przez 10 lat nie chciały być na zdjęciach rodzinnych, bo uważały, że są za grube. Nie zmienimy w sekundę tego, jak wyglądamy. Zaakceptujmy rzeczywistość, a w międzyczasie róbmy małe kroki w kierunku zmiany - stwierdza psychodietetyczka.

***

Tytuł audycji: Audycja sportowa

Prowadzi: Karina Terzoni

Gościni: Magdalena Hajkiewicz-Mielniczuk

Data emisji: 03.11.2024

Godzina emisji: 14.12

kajz

Czytaj także

Sport dla ludzi z nadwagą i otyłością. Jaką wybrać dyscyplinę?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 14:00
Ruch jest niezbędny w walce z otyłością, ale są aktywności, których na początku lepiej unikać, żeby nie zrobić sobie krzywdy. - Duża nadwaga jest przeciwskazaniem do biegania, które może doprowadzić do przeciążeń. W takich przypadkach w ogóle nie zaleca się sportów intensywnych - mówi fizjoterapeutka i trenerka medyczna Ilona Ozimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porozmawiajmy o otyłości. "To choroba, a nie styl życia"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 14:00
- Choroba otyłościowa jest chorobą śmiertelną. Walka z nią nie sprowadza się do pracy nad sylwetką, tylko do ratowania życia - mówi psycholog Adrianna Sobol z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
rozwiń zwiń