Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"
Jak podkreślał Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska, choć akcja organizowana jest pod hasłem "Adoptuj pszczołę", dotyczy tak naprawdę wielu gatunków owadów. - To cała masa owadów, nie tylko pszczoły miodne, ale też inne dziko żyjące. Są motyle, trzmiele - i wszystkie głównie z przez działalność człowieka - mają się coraz gorzej w ostatnich latach. Chcemy poprawić ich sytuację, bo to od nich w dużej mierze zależy nasz los.
08:52 2020_09_23-08-15-23_PR4_Pierwsze słyszę.mp3 Dlaczego warto adoptować owady zapylające i jak to zrobić? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jak mikroplastik zabija nasze komórki
Dlatego też jednym z haseł tegorocznej kampanii "Adoptuj pszczołę" jest dodatkowe: "I motyle". - Motyle są także owadami równie istotnymi, a poza tym im bardzo mocno doskwiera działalność człowieka, m.in. stosowanie pestycydów czy zmiany klimatyczne - tłumaczył ekspert. - Szczególnie motyle nocne, które pracują "na drugą zmianę", zapylające kwiaty, w sposób szczególny pokazują, jak istotna jest różnorodność biologiczna i odbudowanie jej.
Czytaj także:
Wymierają zwierzęta. Najgorzej jest na bagnach, mokradłach, torfowiskach
W ramach akcji organizatorzy planują stworzyć w także "Sieć życia", która wystartowałaby na wiosnę przyszłego roku. - To projekt realizowany razem z naukowcami z Uniwersytetu w Białymstoku, przeznaczamy na niego m.in. środki, które zbieramy dzięki adopcjom - mówił gość Czwórki. - Będą to łąki kwietne "na wypasie", czyli takie, które pomogą nie tylko dorosłym osobnikom, ale także młodym, czyli w przypadku motyli - gąsienicom. Mają one skomplikowany cykl życiowy, więc wymagają szczególnej bioróżnorodności i dodatkowych gatunków roślin. Nasze "Sieci życia" mają umożliwić im prawidłowe funkcjonowanie i rozwój.
Czytaj także:
Jak podkreślał Cibor, bioróżnorodność, którą gwarantują nam owady zapylające, jest niezwykle istotna dla zdrowia i życia ludzi. Warto więc o nią zadbać. - Właściwie cała piramida życia opiera się na ich pracy, dlatego trzeba pozwolić im ją wykonywać - mówił ekspert. - Owady są tą grupą, która dziś wymiera najszybciej, co związane jest m.in. z nowoczesnym wielkoobszarowym rolnictwem. Tymczasem co trzeci kęs naszego jedzenia zawdzięczamy owadom zapylającym. Ważne jest, by powstrzymać pęd ku przepaści, który obserwujemy od kilku lat. Trzeba działać na poziomie lokalnym, ale także globalnym, żyć w sposób przyjazny ludziom, ale także zwierzętom, m.in. owadom zapylającym.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Krzysztof Cibor (Greenpeace Polska)
Data emisji: 23.09.2020
Godzina emisji: 8.15
kd/kul