Problem dotyczy zarówno kierowców zawodowych, jak i osób, które wybierają się w dłuższe trasy – np. na wakacje.
- Bezruch i nieodpowiednie nawodnienie organizmu to największe grzechy popełniane podczas kilkugodzinnych podróży – wyjaśnia doktor Jacek Tulimowski.
00:39 dźwięk 1.mp3 Organizm potrzebuje ruchu (Wysokie Obroty/PRK)
Naczynia krwionośne oraz serce lubią ruch – bez niego zaburza się gospodarka elektrolitowa organizmu, co może mieć negatywne skutki dla zdrowia (trwały bezruch może zaburzać krążenie).
– W miarę możliwości warto robić kilkuminutowe postoje na trasie. Najlepiej co dwie, trzy godziny – radzi Zbigniew Wroński, fizjoterapeuta.
Podczas przerw oprócz „rozprostowania nóg” warto zrobić kilka prostych ćwiczeń i zadbać o nawodnienie - W czasie upałów, kierowcom zdarza się przeholować z klimatyzacją, która wysusza organizm, dlatego butelka wody w samochodzie jest obowiązkowa.
00:27 dźwięk 2.mp3 Czy postój co 2 godziny jest realny? (Wysokie Obroty/PRK)
00:59 dźwięk 3.mp3 Przełam wstyd przed ćwiczeniami (Wysokie Obroty/PRK)
Zrozumiałe jest, że część ludzi wstydzi się ćwiczyć na parkingach. Kompleksy dotyczące oponki na brzuchu, braku kaloryfera, czy słabej kondycji mogą sprawić, że nawet proste przysiady okażą się barierą, której psychika nie przekroczy.
Pamiętajcie jednak, że ćwiczenia to nie tylko pompki, przysiady czy walka z hantelkami – wystarczy, że przejdziecie się szybkim krokiem po parkingu i okolicy. Ważne, aby podnieść kolano, poruszać stawami i usprawnić krążenie krwi. Zróbmy parę skłonów, wykroków, przysiadów.
Doktor Jacek Tulimowski zachęca też, aby stosować specjalne skarpety uciskowe, które usprawniają krążenie krwi i zmniejszają ryzyko zakrzepicy i zatorów. Dzięki nim możemy zadbać o krążenie nawet w trakcie jazdy.
00:39 dźwięk 4.mp3 Presjoterapia (Wysokie Obroty/PRK)
Przerwy w podróży to nie przywilej, a obowiązek. Mogą one realnie zmniejszyć ryzyko zakrzepicy, zatorów oraz urazów i dysfunkcji kręgosłupa.
Dla bezpieczeństwa kierowcy (i innych użytkowników drogi) niezwykle ważną sprawą jest też utrzymanie oczu w dobrej kondycji - długie trasy wysuszają śluzówki, co sprawia, że uwaga może być rozproszona, a reakcje spowolnione.
– Kierowcy powinni zaopatrzyć się w odpowiednie okulary przeciwsłoneczne – mówi Łukasz Kulik, prezes stowarzyszenia „Profesjonalni Optycy”. Dobrze dobrane poprawiają komfort widzenia i chronią oczy przed negatywnymi skutkami długiej jazdy w słoneczne i gorące dni.
00:28 dźwięk 5.mp3 Zainwestuj w dobre okulary (Wysokie Obroty/PRK)
Kierowcy, którzy często podróżują na długich dystansach powinni w szczególnym stopniu pamiętać o zasadach zdrowej jazdy. Znajdźcie czas na przerwę i aktywnie rozprostujcie kości – organizm będzie Wam wdzięczny!
R. Kilen
CZYTAJ TAKŻE: