Dla początkujących Gorce
Połączenie słońca, lekkiego mrozu i śniegu to idealne warunki na skitouring. Taką formę zimowej aktywności od kilku lat uprawia Czarek Szczepaniuk, autor bloga cezarkos.pl. W swoich wędrówkach skitourowych zaliczył wszystkie rodzaje polskich gór. - Od najmniejszych do najbardziej ekstremalnych. Byłem w Bieszczadach, w Gorcach, w Szczyrku na górze Skrzyczne, a także w Tatrach - opowiada rozmówca Anny Depczyńskiej. - Moja przygoda ze skitouringiem zaczęła się w Gorcach. Uważam, że na rozpoczęcie treningów są to bardzo dobre góry, bo nie ma tam zagrożenia lawinowego.
Według blogera zaletą tego leżącego w Beskidach Zachodnich pasma górskiego są także przyjemne, niezbyt trudne i niedługie trasy. - Dodatkowym atutem jest to, że w Rabce lub Nowym Targu można wypożyczyć narty. Góry nie są wysokie, są porośnięte lasami liściastymi i oferują fajne trasy i ładne widoki - zachwala. - Wycieczkę można zamknąć w czterech godzinach. To bardzo dobry pomysł na wycieczki skitourowe.
Otwartość na trasie
Podczas wyprawy można spotkać na szlakach innych fanów tego sportu, wymienić się doświadczeniami i dowiedzieć się wielu ciekawych i praktycznych rzeczy. - Na trasie spotykamy innych skitourowców, którzy są bardzo otwarci i dzielą się swoją wiedzą, nie tylko o samych technikach, ale także o sprzęcie - zauważa Czarek Szczepaniuk. - Namawiam do otwartości na szlaku, bo w ciągu paru dni można zdobyć nową dawkę wiedzy.
POSŁUCHAJ TAKŻE Lawinowe ABC. O czym musisz wiedzieć, zanim pójdziesz w góry zimą >>>
Poza utartymi trasami
Skitouring spopularyzowano w Alpach blisko 30 lat temu, w Polsce znany jest od kilku sezonów. Narty do skitouringu różnią się od dobrze znanych nart zjazdowych i biegówek. - Mają specjalne wiązania, które ułatwiają "chodzenie". Podczas wspinaczki narty pokryte są fokami, czyli pasmem materiału z moheru lub nylonu. Materiał sprawia, że podczas wchodzenia narta nie zjeżdża w dół - tłumaczy rozmówca Anny Depczyńskiej. - Po dotarciu na szczyt zdejmujemy materiał, blokujemy wiązania i zjeżdżamy. Jeździmy najczęściej poza trasami, po nieprzygotowanym stoku, może więc być to wyzwaniem dla początkujących narciarzy.
Jak podkreśla Czarek Szczepaniuk, w uprawianiu tego sportu ważne są orientacja w terenie, a także lawinoznawstwo. - Zarówno skitourowcy, jak i piesi mogą powodować lawiny, dlatego warto przejść specjalistyczne szkolenie - radzi. - Wychodząc w góry, trzeba obserwować pogodę i być na bieżąco z komunikatami GOPR.
04:30 Czwórka/Stacja Nauka - skitoury 09.02.2023.mp3 Czarek Szczepaniuk o skitourach (Stacja Nauka/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Weronika Puszkar
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Data emisji: 9.02.2023
Godzina emisji: 12.45