Italo Calvino należy do grona najważniejszych włoskich pisarzy i eseistów XX wieku, którego twórczość ewoluowała od klasycznego neorealizmu w stronę fantasy, aż do tekstów alegorycznych. Był także ulubionym pisarzem Stanisława Barei, twórcy "Misia" oraz "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", a zdaniem Sylwii Stano to najlepsza rekomendacja dla książek jego autorstwa: - Calvino wykorzystywał najróżniejsze mechanizmy, żeby przedstawić niekonwencjonalną, absurdalną i prześmiewczą wizję świata.
"Rycerz nieistniejący" powstał w 1959 roku i zamyka cykl finezyjnych, pełnych poezji i humoru powieści fantastycznych. Jego bohaterem jest rycerz, który nie istnieje: - Bo tak naprawdę istnieje tylko jego piękna zbroja, a po niej hulają przeciągi oraz niezłomny duch, który każe mu walczyć w słusznej sprawie. A najbardziej absurdalne jest to, że nieistniejący rycerz jest najlepszym wojownikiem i najskrupulatniejszym członkiem armii Karola Wielkiego.
Niewielka w rozmiarze, bogata w treści książka doczekała się filmowej adaptacji. Na jej podstawie włoski reżyser Pino Zac stworzył w 1970 roku krótkometrażową animację. W Polce "Nieistniejący rycerz" ukazał się także jako audiobook, w interpretacji Karoliny Gruszki.
Ekipa Bibliocreatio poleca książki w Czwórce
W podobnym absurdalno-surrealistycznym klimacie utrzymana jest powieść Eduardo Mendozy "Brak wiadomości od Gurba" z 1990 roku. Znany z wyrazistego poczucia humoru, postmodernistycznego podejścia do literackiej materii oraz skłonności do gier słownych, pisarz tym razem postanowił opowiedzieć historię pewnego kosmity, który ze swoim matematyczno-logicznym nastawieniem trafia prosto w realia ludzkiej codzienności: - Lektura tej książki to niezwykle skuteczna recepta na poprawę humoru - przekonuje Zosia Karaszewska. - A także dowód na to, że nam, Polakom, metalnie jest bardzo blisko do Katalończyków. Oni też mają drogi w remoncie, spóźniające się pociągi... tylko temperatury trochę bardziej zachęcające.
Więcej książek, które czyta się dla przyjemności znajdziesz tutaj > > >
Polecenia literackie w "4 do 4" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska. Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.
kul