Liberatura - książka w butelce i pudełku

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 15:00
Pasjonaci książek z Polski, Norwegii i Islandii chcą wskrzesić zapomnianą sztukę liberacką. Będą promować ten nurt artystyczny poprzez serię koncertów.
Audio
  • Pisarz i muzyk Marcin Karnowski o niekonwencjonalnych książkach, czyli liberaturze (Czwórka/Tędy po trendy)

Słowo liberatura pochodzi od słów "literatura" i "liberum", czyli wolny, swobodny. Uwolnione książki mają formę np. listów w butelce lub luźnych kartek w pudełku.

- Liberatura próbuje uwolnić książkę od pewnych schematów, w których utknęła. To nie jest dziwactwo, to wszystko jest po coś. Chdzi o to, żeby tekst i fizyczna forma rozmawiały ze sobą i tworzyły jedną całość - wyjaśnia Marcin Karnowski, pisarz i muzyk.

W audycji zdradzamy, w których polskich miastach działają czytelnie liberatury i sprawdzamy, czy takie nietypowe książki można kupić w tradycyjnych księgarniach.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzą: Aleksandra Jasińska

Gość: Marcin Karnowski (pisarz, muzyk, promotor liberatury)

Data emisji: 9.05.2015

Godzina emisji: 10.30

mg/kul

Czytaj także

Literatura Suzanne Collins - przygodówki dla małych i dużych

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 16:00
- Zawsze jest moda na przygodę - przekonuje blogerka Angela Dworniczak. - Książki Suzanne Collins doskonale się wpisują w ten nurt, a zwłaszcza "Kroniki Podziemia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztywny" Gołkowskiego. Opowieść o rosyjskich dresach

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 15:00
- Nie mogę uwolnić się od Rosji. Dlatego "wschodniość" jest punktem odniesienia dla każdej mojej książki - opowiada Michał Gołkowski, autor "Sztywnego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karski, Kuroń, Kisielewski - prywatne życie bohaterów XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 12:00
Sześciu niezwykłych Polaków, ich życie prywatne i udział w przełomowych wydarzeniach minionego stulecia - to temat książki "Niespokojni. Bohaterowie XX wieku".
rozwiń zwiń