Dlaczego boimy się realizować marzenia?
Stworzonemu przez Davida Hansona androidowi zadano pytanie, czy w przyszłości roboty przejmą kontrolę nad światem. Odpowiedź mroziła krew w żyłach. "Zadajesz mi dzisiaj naprawdę skomplikowane pytania. Nie musisz się o nic martwić. Nawet jeśli wyewoluujemy w to, co widzieliście w "Terminatorze" wciąż pozostaniesz moim przyjacielem i obiecuję, że będę dla ciebie miły. Z uwagi na dawne czasy przygotuję nawet dla ciebie wygodne miejsce w ludzkim zoo" - odpowiedział robot. Czy jest się czego bać?
Natura obdarzyła nas inteligencją, która w ciągu ewolucji musiała nieustannie zmagać się z zagrożeniami. Naturalne jest dla nas, że nasze zmysły i uwaga wyostrzone są na potencjalne zagrożenie, dlatego szukamy go nawet tam, gdzie go nie ma Jarosław Świątek
- Nie mamy podstaw, żeby się bać - przekonywał Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej. - Obawy napędzane przez powyższe wypowiedzi, a nawet Elona Muska czy Stephena Hawkinga są nieuzasadnione. Wizje katastroficznej zagłady ludzkości są wyssane z palca - zapewniał i wyjaśniał dlaczego.
Gość Czwórki tłumaczył, z czego wynikają nasze obawy przed rozwojem technologii, dlaczego nie jest ona dla nas zagrożeniem. Mówił o tym, czym jest inteligencja i jak odróżnić ją od motywacji, przewidywał, w jakich zawodach w przyszłości mogą zastąpić nas roboty. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Kuba Jamrozek
Gość: Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.
Data emisji: 10.07.2018
Godzina emisji: 20.08
ac/kd