Sztuka podejmowania decyzji. Co można zrobić w 5 sekund?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 18:00
5 sekund wystarczy, by podjąć decyzję, która zaważy na naszym przyszłym życiu lub przekonać samego siebie, że nie warto jej podejmować.
Audio
  • Na czym polega reguła pięciu sekund? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sanneberg / Shutterstock

5 sekund to nasze codzienne małe lenistwa oraz akty odwagi, to co składa się na wartość naszego życia. Mel Robbins, autorka książki "Reguła 5 sekund. Masz wszystko, czego potrzebujesz, aby odmienić swoje życie",  tłumaczy potęgę chwili przełomu. Opisuje proste narzędzie, które pomogą w byciu skuteczniejszym. Jej wystąpienie na TEDx obejrzało ponad 8 milionów ludzi, a menedżerowie wielkich firm wykorzystują regułę 5 sekund do zwiększania produktywności i zaangażowania pracowników oraz usprawniania współpracy.

- W metodzie pięciu sekund chodzi przede wszystkim o przełamanie wewnętrznego oporu - wyjaśniał dr Rafał Albiński, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Pomaga nam wtedy, kiedy chcemy zrobić dla siebie coś wartościowego, ale mózg chcąc nas chronić wytwarza mechanizmy, które skutecznie nam to uniemożliwiają. Odliczanie do pięciu pomaga nam ruszyć z miejsca.

Czy to rzeczywiście takie proste? I jakiego przełomu może dojść w trakcie tytułowych pięciu sekund? - To zależy. W niektórych sytuacjach rzeczywiście może pomóc w podjęciu kluczowych decyzji. W zależności od osoby może zadziałać lub nie. To technika, która wymaga konsekwencji - dodawał psycholog.

Jak wcielić w życie proponowane przez autorkę książki metody? Na ile będą skuteczne w naszej rzeczywistości? O tym w rozmowie z gościem Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: dr Rafał Albiński, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Data emisji: 19.08.2019

Godzina emisji: 20.07


Czytaj także

Plotkowanie jako forma nauki? Dlaczego żyjemy historiami innych?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 14:26
- Gdyby zapytać ludzi o to, co robią w wolnym czasie, to prawdopodonie wymieniliby spotkania z bliskimi, podróżowanie czy aktywność fizyczną. Tymczasem najwięcej wolnego czasu spędzamy na życiu w światach, w których nas nie ma - przekonywał Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co się dzieje z naszym mózgiem, kiedy jesteśmy zakochani?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 15:51
- Miłość z perspektywy biologicznej jest czymś innym, niż to, co nazywamy nią na poziomie emocjonalnym. Z perspektywy biologicznej chodzi przede wszystkim o przedłużenie gatunku - mówiła dr Olga Kamińska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fazy miłości. "Najpierw dopamina produkuje motyle, potem musimy zadbać o to sami"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 12:20
Randkowanie to osobne zagadnienie w dziedzinie związków damsko-męskich. A wiedza na ten temat pomaga odnaleźć się w sytuacji i być może odnaleźć prawdziwą miłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi ludzie są coraz bardziej samotni. Pokazują to badania

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 15:37
Millenialsi to najsamotniejsze pokolenia. 22%z nich twierdzi, że nie ma ani jednego przyjaciela. 
rozwiń zwiń