Sny z reguły mają jakiś cel, czyli sens i ten sens trzeba odczytać Zenon Waldemar Dudek
- Podejście jungowskie mówi o tym, że cała nasza wyobraźnia pełni funkcję kreatywną - wyjaśnia Zenon Waldemar Dudek, psychiatra i psychoterapeuta zajmujący się psychologią marzeń sennych. - My na co dzień tworzymy projekty, hipotezy i różne wyobrażenia, które pełnią funkcję bardziej emocjonalną niż np. projekt architektoniczny - dodaje.
Sny przenoszą nas do świata, w którym dominują obrazy. Bardzo rzadko śnią nam się słowa. W snach zwiedzamy instytut wyobraźni Zenon Waldemar Dudek
Sny nierozerwanie związane są z naszą nieświadomością. Zdaniem Czwórkowego gościa, często pokazują coś, od czego uciekamy, albo coś, z czym nie mamy kontaktu. Pokazują niezrealizowane pragnienia. Mogę śnić się w cyklach czy odcinkach. - Gdy rozwiążemy zagadkę, problem, którego dotyczy sen, uświadomimy sobie, o co chodzi, to dany motyw znika - wyjaśnia specjalista. - Zaimplementowaliśmy do naszej jawy to, co ten sen nam cały czas przypominał, uporczywie, jednym motywem - dodaje.
Co nam się śni? Kiedy częściej pojawiają się koszmary? Po co nam koszmary? Czemu czasem nam się coś śni, a czasem nie? Które sny nazywamy "Big dreams"? Czy warto korzystać z senników? O tym m.in. w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: "Strefa prywatna"
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Zenon Waldemar Dudek (psychiatra, psychoterapeuta zajmujący się psychologią marzeń sennych, redaktor naczelny czasopisma "ALBO albo")
Data emisji: 13.11.2019
Godzina emisji: 20.08
pj/kd