Dolina Pięciu Stawów.Tu zobaczysz drugiego człowieka
Samotnia znajduje się w połowie drogi z Karpacza na Śnieżkę na jednym z najbardziej i najczęściej uczęszczanych przez turystów szlaków. Wbrew swojej nazwie schronisko Samotnia jest miejscem dość często odwiedzanym, chociaż w wędrówce na Śnieżkę wiele osób wybiera prostsze, krótsze i łatwiejsze szlaki. - Do Samotni ściągają najwięksi tego świata, bo tam można spotkać himalaistów - mówi dziennikarz, autor map i przewodników i taternik Albin Marciniak. - W schronisku najprzyjemniej jest wieczorami, kiedy turyści schodzą do pobliskich miasteczek, a na miejscu zostają prawdziwi ludzie gór. Tą atmosferę można poczuć zwłaszcza w długie jesienne i zimowe wieczory, gdy ruch turystyczny jest mniejszy. Wtedy czuć ciszę i samotność w górach.
16:45 Czwórka/Dajesz Radę - karkonosze 26.08.2021.mp3 O Karkonoszach opowiada dziennikarz, autor map i przewodników i taternik Albin Marciniak (Dajesz Radę/Czwórka)
W schronisku wiele się dzieje, m.in. we wrześniu jest coś, co ściąga pasjonatów gór z różnych stron Polski i Europy. - Wtedy w schronisku pojawiają się miłośnicy tzw. lawiny, czyli marszobiegu ze Śnieżki do Samotni - opowiada gość audycji. - Można tu spotkać m.in alpinistę i himalaistę Piotra Pustelnika. Swego czasu częstym gościem była zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi Anna Czerwińska, a jej narty wiszą w schronisku. Jest to miejsce, które skupia i pasjonatów i ludzi gór.
Jak podkreśla rozmówca Anny Hardej Samotnia jest najstarszym i najdłużej działającym schroniskiem w Polsce, powstała na miejscu góralskiej budy pasterskiej z XVII wieku. W 1934 roku wybudowano budynek o obecnym kształcie.
W Karkonoszach schronisk i atrakcji jest wiele. Można więc odwiedzić schronisko Kamieńczyk, które jest położone obok wodospadu o tej samej nazwie, na Przełęczy Karkonoskiej usytuowane jest Schronisko Odrodzenia i jak zapewnia gość Czwórki atmosfera i widoki są tu niesamowite. - Jest to idealna baza noclegowa, dla tych, którzy przechodzą Główny Szlak Sudecki. Z tego schroniska przechodzimy w stronę Śnieżki nad Śnieżnymi Kotłami i przechodzimy do Domu Śląskiego - tłumaczy. - Ja zazwyczaj idąc na Śnieżkę przechodzę obok Domu Śląskiego, natomiast schodzę obok Strzechy Akademickiej i zachodzę do Samotni. Mamy dwa szlaki, którymi możemy zejść do Karpacza.
Olga Kosek i drytooling - na ściance i w zaśnieżonych skałach
Zobacz także:
Niezwykłych miejsc w Karkonoszach nie brakuje, jedną z nich jest Świątynia Wang. Jest to najstarszy drewniany kościół w Polsce, który powstał ok. XIII w. Wybudowany został w Norwegii, a do Polski, w ponumerowanych częściach został przywieziony kilkoma statkami. - Świątynia postawiona została w obecnym miejscu w 1842 roku bez użycia choćby jednego gwoździa - mówi Albin Marciniak. - Jest bogato rzeźbiona wewnątrz i robi nieprawdopodobne wrażenie. Warto ją odwiedzić będąc w Karpaczu lub wybierając się na Śnieżkę.
Jak radzi nasz gość warto również pójść na Złoty Widok, z którego rozciąga się panorama na Dolinę Kamiennej i pasmo Karkonoszy, a z platformy Kruczych Skał widać piękne widoki i wodospad. Niedaleko wodospadu Dzikiego, idąc drogą w stronę Karpacza przechodzimy przez miejsce anomalii grawitacyjnej, czyli miejsca, gdzie samochody jadą pod górkę.
- Najważniejsze jest jednak to, żeby w góry chodzić z szacunkiem dla otaczającej przyrody i zamieszkujących tam zwierząt - podkreśla dziennikarz. - Nie śmiećmy więc, zachowujmy się cicho i nie wprowadzajmy psów.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Anna Hardej
Gość: Albin Marciniak (dziennikarz, fotoreporter, autor map i przewodników, taternik, autor akcji "Czyste góry, czyste szlaki")
Data emisji: 26.08.2021
Godzina emisji: 14.10
aw