Warszawa, Toruń, Sopot - Herbert w reportażach Czwórki
Zbigniew Herbert pisał nie tylko wiersze i eseje, ale także rysował. Pozostawił prawie 300 szkicowników przechowywanych w Archiwum Herberta w Bibliotece Narodowej. Wybór kilkunastu rysunków jest prezentowany na wystawie.
- Organizując wystawę właśnie w tym miejscu, chcieliśmy wpisać twórczość Herberta w centrum wielkiego, europejskiego miasta, jakim jest Warszawa. Chcemy pokazać, że dziś, w środku metropolii, nadal czyta się wiersze wielkich poetów - mówił prof. Paweł Próchniak, kurator wystawy.
Serwis specjalny poświęcony Zbigniewowi Herbertowi
Jak przekonywał miejsce - Łazienki Królewskie również nie jest przypadkowe. - Łazienki to miejsce, gdzie mieszają się różne porządki. Jest współczesność - mieszkańcy miasta przychodzą tu spędzić czas, pobiegać, ale jednocześnie jest to też miejsce historyczne - punktował gość Czwórki i tłumaczył w jaki sposób miejsce, które zostało wybrane na wystawę prac pisarza, łączy się z jego twórczością.
Co zobaczymy w ramach prezentowanej ekspozycji? Czy wiersze łączą się z rysunkami? Co portretował Zbigniew Herbert? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Zapraszamy także na inne wydarzenia, które przygotowaliśmy z okazji roku Zbigniewa Herberta. Serwis specjalny Polskiego Radia >>> oraz Czwórkowy cykl reportaży przygotowanych przez Beatę Kwiatkowską, która wyruszyła śladami Pana Cogito.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gość: prof. Paweł Próchniak (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, kurator wystawy)
Data emisji: 9.08.2018
Godzina emisji: 11.14
ac/pj