Podczas festiwalu Korelacje zobaczymy polskie filmy z autorskimi narracjami przygotowanymi przez mistrzów i mistrzynie słowa. To nowy sposób doświadczania kultury, dostępny również dla osób ze szczególnymi potrzebami.
21:28 czwórka stacja kultura 13.11.2024 korelacje 19.11.mp3 Na festiwal Korelacje zaprasza Piotr Krzykwa, dyrektor wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)
- Za nami festiwalowy Prolog. Chcieliśmy sprawdzić, jak ten pomysł się przyjmie. Filmy z narracjami Doroty Masłowskiej i Agnieszki Wolny-Hamkało spotkały się z fantastycznym odbiorem, ruszyły w świat, objechały Polskę - mówi Piotr Krzykwa, dyrektor festiwalu Korelacje. - Działamy dalej. Zaprosiliśmy kolejnych artystów, którzy opracowali swoje filmy.
Audiodeskrypcja a literacka narracja
Genezy festiwalu Korelacje należy szukać w świecie audiodeskrypcji, którą Czwórkowy gość zajmuje się na co dzień. - Audiodeskrypcja to takie dostosowanie w filmie, które pozwala, aby osoby niewidome, mogły go oglądać. Narrator w filmie opowiada widzom to, co znajduje się w kadrach filmu, daje też przestrzeń na dialogi, ścieżkę dźwiękową i wszystko to, co w filmie się dzieje. Lektor czyta to, co dzieje się w obrazie, by osoba ze szczególnymi potrzebami mogła dowiedzieć się, o czym jest ten film - wyjaśnia. - Powodem powstania naszego festiwalu była myśl, ciekawość, jak audiodeskrypcję napisałaby osoba, która para się językiem literatury.
Piotr Krzykwa przyznaje, że standardowa audiodeskrypcja osobom widzącym może przeszkadzać w odbiorze filmu. Zastrzega też, że przy narracji literackiej tak się nie dzieje. - To pozwala nam połączyć wszystkich widzów w jednej sali, w jednym miejscu. Każdy tu odnajduje coś dla siebie, osoby ze specjalnymi potrzebami rozumieją film, a pozostała część widowni ma szanse na nowy odbiór.
Kto jest narratorem?
W Prologu festiwalu narracji podjęły się Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało. W pierwszej edycji dołączają do nich Filip Zawada, Filip Springer, Artur Andrus i Michał Witkowski. Każdy z literatów sam wybrał "swój" film do narracji, z szerokiego pakietu polskich produkcji. - Partnerem naszego festiwalu jest Wytwórnia Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, która ma przepastną bibliotekę filmów - zdradza gość Czwórki. - My fantastycznie łączymy sztukę filmową ze sztuką literacką, widzów pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami.
Zaproszeni narratorzy literaci wzięli na siebie niełatwe zadanie. Każda z powstałych już narracji ma swój charakter, melodię, czasem wkrada się w nią żart, czasem smutek, a czasem poezja. - Narracje są napisane przez zaproszonych gości, ale też przeczytane przez nich. Każda z tych osób pisze inaczej. My dajemy autorom wolność, by opowiedzieli film po swojemu.
Piotr Krzykwa zwraca uwagę, że narratorzy festiwalu Korelacje wybrali filmy nieoczywiste, to pozwala nam też poznać polskie kino, odkopać je, poznać fantastyczne role aktorskie, na co często uwagę zwracają sami narratorzy. - To działa w dwie strony. Możemy poznać kino, ale znając film i ponownie oglądając go na Korelacjach, może sięgniemy po książkę pisarza, który narrację przygotował - zachęca.
- Filmem otwarcia festiwalu Korelacje jest "To tylko rock" z narracją Doroty Masłowskiej.
- Artur Andrus zaprezentuje "Chudy i inni".
- Filip Zawada wybrał "Walkower".
- a Filip Springer "Dziecinne pytania".
- Michał Witkowski opowie "Dług".
- a Agnieszka Wolny-Hamkało - "Marcowe migdały".
Po każdym premierowym pokazie organizatorzy festiwalu Korelacje zapraszają na spotkanie z narratorem lub narratorką filmu i zaproszonymi gośćmi.
Disco, "Włatcy móch" i Kinomural
Festiwalowi towarzyszą też dodatkowe wydarzenia - dyskotekę "Niższa szkoła tańca" poprowadzą Agnieszka Szydłowska (Trójka) i Dorota Masłowska. Cztery z wybranych przez panie piosenek zostaną wymigane w polskim języku migowym.
Drugie wydarzenie łączy się z marzeniem Piotra Krzykwy o narracji stworzonej przez postać fikcyjną. - Chciałem sprawdzić, jak by to było, gdyby Król Julian napisał narrację do "Króla lwa". Tej formuły jeszcze nie zrealizowaliśmy, ale pojawią się Czesio, Anusiak i Maślana z "Włatców móch". Bartosz Kędzierski i stworzone przez niego postacie skomentują nieme krótkometrażówki z końca XIX i początku XX wieku - zdradza.
Twórcy festiwalu Korelacje współpracują również z innym, fantastycznym wrocławskim festiwalem - Kinomural. Narracje stworzone pod krótkie formy prezentowane na Kinomuralu będzie można oglądać też podczas Korelacji.
Pierwsza edycja festiwalu Korelacje odbędzie się od 21 do 24 listopada w kinie DCF we Wrocławiu. Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Alicja Michalska
Gość: Piotr Krzykwa (dyrektor festiwalu Korelacje)
Data emisji: 13.11.2024
Godzina emisji: 19.11
pj/wmk