Jest architektura, jest ferment i podwodny hotel

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 07:00
- To był dobry rok, nie tylko dla polskiej architektury, ale też dlatego, co dzieje się wogół niej - mówi Agnieszka Rumińska z bryła.pl. - Powstało wiele wystaw i publikacji o architekturze.
Audio

2012 rok przyniósł wiele nowych architektonicznych inwestycji. Powstało ich sporo i na niezłym poziomie. Stworzył się też ruch wokół architektury, który Agnieszka Rumińska, redaktor naczelna portalu bryła.pl, nazywa "architektonicznym fermentem" - coraz liczniej organizowane są wystawy i wydawane książki jej poświęcone.

Rumińska przypomina o działalności Bęc Zmiany i nowopowstałego Centrum Architektury, które już wydało książkę Le Corbusiera, czołowego przedstawiciela modernizmu, "W stronę architektury".

Polska artystka została też wyróżniona na Biennale Architektury w Wenecji. - Kasia Krakowiak  stworzyła dźwiękową instalację na Biennale. Zrobiła ona ogromne wrażenie na odwiedzających i oceniających - mówi gość Kasi Dydo i Kuby Kukli. - Wyróżnienie dla Kasi Krakowiak to duży zaszczyt.

2012 rok to był też dobry rok dla polskich inżynierów. - Niewiele się o tym mówi, ale inżynierowie z Politechniki Gdańskiej zaprojektowali podwodny hotel - opowiada Rumińska. - W tym roku ma powstać jego prototyp. Tym projektem zainteresowali się już inwestorzy z Dubaju i z Malediwów - dodaje.

Nie bez znaczenia dla polskiej architektury było też Euro 2012. W wielu miastach odświeżono i wyremontowano ich wizytówki - dworce i lotniska.

Posłuchaj załączonej rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Agnieszką Rumińską i dowiedz się kto otrzymał Grand Prix Prezydenta RP, czy powinniśmy dbać o małą architekturę jak np. Tęcza na pl. Zbawiciela w Warszawie oraz jakie architektoniczne porażki mamy na swoim koncie.

(pj)

Czytaj także

Głuchy telefon z Le Corbusierem? Już nigdy więcej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 12:27
Nasze obcowanie z Le Corbusierem to były obrazki, to były budynki, to był taki głuchy telefon. To się zmieni, właśnie po raz pierwszy po polsku ukazał się jego najważniejszy manifest.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejski wyścig ku chmurom

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 18:05
Dwa reprezentacyjne wieżowce Warszawy, Cosmopolitan i Złota 44, zaprojektowane przez światowej sławy architektów, mają być symbolami dobrobytu i luksusu. W całej Polsce jednak drapaczy chmur przybywa. Tylko, czy chcemy mieszkać w miejscach stworzonych na podobieństwo Manhattanu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anonimowe "kwiaty" PRL

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 13:48
- Wszystkie budynki zyskały drugie życie w latach 90., zmieniły kolor na różowy i trudno spod budek i narośli, "raka lat 90." rozpoznać pierwotną koncepcję, kolorystykę, kompozycję fasad - mówi Tomasz Fudala, autor wywiadów do książki "AR/PS. Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak miała wyglądać stolica

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 13:19
Dwudziestolecie międzywojenne to okres budowy polskiego państwa również pod względem architektonicznym i urbanistycznym. Warszawa miała stać się nowoczesnym miastem.
rozwiń zwiń