Joanna Bator: Trzeba zrozumieć swoje pierwsze miejsce, żeby zrozumieć siebie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 19:00
Do finału XVII edycji nagrody Nike dotarła szczęśliwa siódemka polskich literatów. Wyróżniono książki różne. Od tych pełnych grozy, przez opowieści o Żydach, o przemocy seksualnej, aż po nowatorski komiks. Ale ostatecznie laureatką została Joanna Bator.
Audio
  • Joanna Bator, Kaja Malanowska i Maciej Sieńczyk po gali rozdania nagród literackich Nike (Stacja Kultura/ Czwórka).
Joanna Bator, autorka powieści Ciemno, prawie noc została tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike, Warszawa, 06.10.2013.
Joanna Bator, autorka powieści "Ciemno, prawie noc" została tegoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike, Warszawa, 06.10.2013.Foto: PAP/Rafał Guz

"Ciemno, prawie noc” to opowieść kobiety, która wraca do kraju lat dziecinnych. - Trzeba zrozumieć pierwsze miejsce, pierwszy  język, pierwsze miłości, żeby zrozumieć siebie i dalej iść do przodu. Często ludzie uciekają z tych pierwszych miejsc. Tak, jak ja to zrobiłam - mówi Joanna Bator.
Pisarka wyjechała z Wałbrzycha, swojego rodzinnego miasta, gdy miała osiemnaście lat. Ale jak mówi, żeby ta emancypacja dopełniła się, musiała tam wrócić.
- Mój powrót ma charakter freudowski. Nie jest to podróż do dziecinnej idylli i hasania po jasnych łączkach, a raczej droga po czarnych węglowych hałdach - opowiada autorka książki "Ciemno, prawie noc".
Obecnie pisze kolejną książkę. I namawia, żeby Polacy czytali - Przekonacie się, że tak, jak jest być nie musi - przekonuje laureatka nagrody literackiej Nike.
Natomiast Kaja Malanowska, nominowana za książkę "Patrz na mnie, Klaro!”, przyznaje, że to wyróżnienie ją zaskoczyło. W swojej książce opisała sytuację kobiet we współczesności. - Bardzo się namęczyłam pisząc tę książkę. Mam nadzieję, że było warto - mówi Kaja Malanowska.
Maciej Sieńczyk, pół żartem, pół serio mówił, że jego komiksowa "Przygoda na bezludnej wyspie”  jest tak świetna, że miał nadzieję, że zdyskwalifikuje rywali - Ale moje nadzieje były przedwczesne. Rzeczywistość je zweryfikowała. Ale teraz cieszy się ktoś inny. I to dobrze - szczerze wyznaje autor "Przygody na bezludnej wyspie”.

jl

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura nike
Czytaj także

Artur Domosławski o ofiarach nowego Eldorado

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 11:11
W zapadłej wiosce w brazylijskim interiorze ginie para obrońców Amazonii. W Brazylii, Ekwadorze i peruwiańskich Andach, lokalne społeczności, które walczą o swoje prawo do czystego środowiska i ziemi, są prześladowane. Są przeszkodą na drodze do wielkiego biznesu, więc giną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Remigiusz Grzela i historia Joanny Penson

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 16:44
Gościem sobotniej "Kontrkultury" będzie Remigiusz Grzela, autor książki "Było, więc minęło", wywiadu rzeki z Joanną Penson. To opowieść o życiu niezwykłej kobiety i wybitnej lekarki, wnuczki zamożnego warszawskiego bankiera, córki jednego z najwybitniejszych ludzi książki, żony lekarza z warszawskiego getta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anne Goscinny ma tego samego ojca co Lucky Luke, Mikołajek oraz Asterix i Obelix

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 18:00
- Dla mnie ojciec to człowiek, który sprawił, że cała ziemia się śmiała. Jego nazwisko to synonim uśmiechu - mówi Anne Goscinny, córka znanego rysownika.
rozwiń zwiń