Pigułka antykoncepcyjna - więcej plusów niż minusów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 10:00
Pojawiła się w latach 50., spowodowała wielką rewolucję, ale do dziś potrafi wzbudzać dużo emocji. W Światowy Dzień Antykoncepcji postanowiliśmy zmierzyć się z faktami i mitami związanymi z pigułką antykoncepcyjną.
Audio
  • Antykoncepcja - fakty i mity (Poranek OnLine/Czwórka)
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Warunkiem jest jednak ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza.
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Warunkiem jest jednak ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza.Foto: Glow Images/East News

Sprawiają, że kobieta tyje i mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia - tak twierdzą niektórzy, a co o antykoncepcji hormonalnej sądzą eksperci?

- W Polsce kobiety ciągle obawiają się pigułki, bo ciągnie się za nią negatywna opinia jeszcze z czasów późnej demokracji socjalistycznej, kiedy to były dostępne preparaty o starym składzie i o dużych dawkach hormonów - mówi dr Grzegorz Południewski. - Tymczasem we współczesnych pigułkach dawki są mniejsze i bardziej służą zdrowiu niż wpływają nań negatywnie. Z tej też przyczyny należy obalić ten mit w pierwszym kroku.

Tabletki antykoncepcyjne – oprócz działania w postaci zapobiegania niechcianej ciąży – mają również inne zalety. Należy do nich m.in. zmniejszenie dolegliwości związanych z PMS, ale również zmniejszenie intensywności krwawienia czy poprawa stanu cery.

A jak to jest z przybieraniem na wadze?

Zdaniem naszego eksperta jest to możliwe, głównie na początku stosowania antykoncepcji: - Często mówię pacjentkom, że mogą zmienić wagę i ma to związek z niewielkim zatrzymaniem wody w organizmie. Ale nie chodzi tutaj o przyrost tkanki tłuszczowej, tylko o nagromadzenie płynów. Ale po dwóch, trzech cyklach wszystko z reguły wradza do normy - przekonuje dr Południewski. Ale też ostrzega, że pigułki mogą powodować większe łaknienie: - Jeśli więc kobieta, razem z tabletką, połyka całą lodówkę jest duża szansa, że przytyje.

Lekarze podkreślają też, że niezwykle ważny dla zdrowia jest dobór odpowiedniej pigułki. A taki jest możliwy tylko wtedy, kiedy kobieta przejdzie wywiad lekarski i podda się gruntownym badaniom.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie
Czytaj także

Otyłość w ciąży? "To może mieć poważne konsekwencje"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 09:00
Jeśli jesteś w ciąży, lepiej zacznij odżywiać się zdrowo. Okazuje się bowiem, że niekontrolowanie przyrostu masy ciała w tej sytuacji może powodować poważne konsekwencje, zarówno dla ciebie, jak i twojego dziecka, m.in. wcześniejszy poród, poronienia, a także wady wrodzone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnienie behawioralne - co to jest?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 17:30
Hazardziści, zakupoholicy i pracoholicy - bierzemy pod lupę przyczyny ich nałogów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadwaga - plaga wśród dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:23
Coraz większa liczba młodych Polaków ma problem z nadwagą. Nadmierna masa ciała częściej występuje u chłopców, jedynaków i wśród dzieci z dużych miast - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń