Według badań stanu zdrowia Polaków NATPOL, przeprowadzonych w 2011 roku, 22 procent dorosłych Polaków jest otyłych. W 2002 roku z otyłością zmagało się 19 procent naszych rodaków. Problem z nadwagą staje się w Polsce coraz poważniejszy, tak samo jak w innych krajach europejskich. - Nadwaga u dzieci w niektórych grupach wiekowych rośnie w Polsce szybciej niż w USA - zauważa dr Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i Żywienia.
Sylwia Leszczyńska przypomina, że na początku XX wieku spożycie cukru na osobę wynosiło około 5 kg rocznie, obecnie w Polsce wynosi 42 kilogramy, a średnia europejska to 38 kg. Jednocześnie jemy coraz mniej warzyw i owoców, a także coraz mniej się ruszamy. - Polskie 11-latki spędzają najwięcej czasu przed komputerem, spośród rówieśników z innych krajów Wspólnoty - mówi gość "Europejskiego Klubu Trójki".
Dr Agnieszka Jarosz zauważa, że część osób słysząc o tym, że tłuszcze roślinne są zdrowsze niż zwierzęce, modyfikuje swoją dietę. Zapominają oni jednak, że tłuszcze te mają porównywalną zawartość kaloryczną i zmiana w sposobie żywienia często nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Jak przypominają rozmówczynie Dariusza Bugalskiego, nie tylko kaloryczność posiłków ma znaczenie. Wysoko przetworzona żywność jest mniej bogata w witaminy i minerały, co także prowadzi do pojawienia się problemów zdrowotnych. Niedobory wapnia mogą skutkować kumulowaniem tkanki tłuszczowej, a brak cynku może prowadzić do zaburzenia łaknienia.
Problem z nadwagą i otyłością to jednak nie tylko problem dietetyczny, a często także psychologiczny. Napięcia i stres często są po prostu zajadane. - Jedzenie to najprostsza przyjemność, której nadużywamy - uważają goście "Europejskiego Klubu Trójki". Dodatkowo część osób traktuje swoją otyłość jako wymówkę i wykorzystuje ją do unikania obowiązków domowych, bo "przecież się szybciej męczą".
Otyłość u dzieci może być próbą zwrócenia na siebie uwagi rodzica. A dane dotyczące otyłości dzieci są tym bardziej niepokojące, jeśli weźmie się pod uwagę, że aż 60 procent z nich pozostanie otyła także w dorosłym życiu. Dodatkowo dzieci mające problemy ze swoją wagą często także gorzej się uczą, mają problemy z koncentracją - dodaje ekspert Instytutu Żywności i Żywienia. Preferencje naszych kubków smakowych kształtują się właśnie w dzieciństwie. Maluchy przyzwyczajone do słodkich herbatek, nie będą chciały pić wody, a prawie każdą z potraw będą chciały dosładzać.
Jak przeciwdziałać epidemii otyłości, jak skłonić producentów żywności do współpracy w trosce o odpowiednio zbilansowaną dietę, dlaczego tak ważne jest, aby uważnie czytać informacje na produktach żywnościowych? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w nagraniu audycji. W programie korespondenci Polskiego Radia: Beata Płomecka (Bruksela), Adriana Bąkowska (Lizbona), Marek Brzeziński (Paryż) i Grzegorz Drymer (Londyn) opowiadali o walce z otyłością w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!
Program powstał w ramach projektu Euranet Plus.
(gs/ei)