Warszawie brakuje dobrej architektury

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 15:59
O festiwalu "Warszawa w budowie" opowiada organizator, Marcel Andino Velez, wicedyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Audio
Warszawie brakuje dobrej architektury
Foto: fot. Barcex/Wikimedia Commons/CC

- Punktem wyjścia, by w ogóle myśleć o tym festiwalu, było uświadomienie sobie, że wiele jest jeszcze do zrobienia, cały czas można wyobrażać sobie, jaka Warszawa będzie w przyszłości. To cały czas miasto nie skończone – mówi Andino Velez, gość Justyny Dżbik w audycji "Pod lupą".

- W Warszawie brakuje przestrzeni publicznej, dobrej architektury, budynków użyteczności publicznej. Jest ich mało z powodów historycznych – zaznacza gość Czwórki. Miejscem, które wyróżnia się na tle innych, jest zdaniem Veleza, budynek Szkoły Głównej Handlowej. Właśnie tam zorganizowana jest część festiwalowych wydarzeń.

Ważnym powodem, dla którego "festiwal projektowania miejskiego" – tak mówią o nim twórcy – zorganizowany jest już trzeci raz, jest fakt bardzo szybkich zmian w Warszawie. Ważne są też podobieństwa w rozwoju innych wielkich miast. – Wielkie miasta tworzą pewną globalną kulturę, mają swój charakter. Warszawa też jest takim miastem – podkreśla Velez.

/

Marcel Andino Velez w studiu Czwórki/fot. Wojciech Kusiński

Jaki jest cel festiwalu? Zbieranie, pośród różnych dziedzin, wiedzy na temat miasta; poszukiwanie ognisk zapalnych na jego mapie; analiza cennych doświadczeń z historii architektury i urbanistyki. Jednocześnie festiwal stara się przewidzieć tendencje w rozwoju Warszawy, a przy zaangażowaniu publiczności, próbuje nawet wpływać na kształt miasta.

Więcej o tym, jakie wykłady i wycieczki pokazujące miasto z bliska, przygotowano, dowiedzieć się można z dźwięku audycji.

pg

Czytaj także

Utopio, wróć!

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 15:51
Utopia, rozumiana jako tęsknota za lepszym światem czy idealnym ustrojem, zdaje się tracić na znaczeniu w dzisiejszym świecie. O tym, dlaczego spoczęliśmy na laurach i już nie ryzykujemy, rozmawiają goście "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasta-barki zapełnią oceany

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 13:00
Założyciel PayPal, Peter Thiel, zainwestował 1,25 miliona dolarów, aby ten sen mógł się spełnić. Chce, aby pływały poza jurysdykcją istniejących państw. Już powstają pierwsze projekty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Architektura o wszystkim decyduje

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 13:59
Artyści badają zależności między człowiekiem a miastem i zwracają uwagę jak wielkie znaczenie ma to, co się wokół nas buduje.
rozwiń zwiń