Dzień Walki z Cukrzycą. Po co nam insulina?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 13:26
Ta przewlekła choroba nazywana już cywilizacyjną, bowiem cierpi na nią niemal 350 mln osób na całym świecie. Do cukrzycy dochodzi, gdy nasz organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny.
Audio
  • Czym jest insulina, i dlaczego jest tak potrzebna w ludzkim organizmie? (Stacja Nauka/Czwórka)
Badanie poziomu cukru we krwi
Badanie poziomu cukru we krwiFoto: Pixabay.com/Public Domain/JayTaix

Insulina odpowiedzialna jest w ludzkim ciele za przetwarzanie cukrów, pochodzących z tego, co spożywamy, umożliwia wchłanianie się tych cukrów do komórek. - Na czczo poziom cukru w zdrowym ludzkim ciele powinien wynosić ok 80 mg na decylitr, a po posiłku powinien wzrosnąć do ok. 140 mg. Wówczas do akcji wkracza insulina, a poziom cukru spada znów do 80 mg. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, do której dochodzi, gdy insuliny mamy zbyt mało i poziom cukru zaczyna się chwiać - opowiadał dr Mirosław Wysocki, dyrektor Państwowego Zakładu Higieny w rozmowie z Czwórką.

Światowy Dzień Walki z cukrzycą obchodzony jest co roku 14 listopada. Na chorobę tę narażeni są głównie ludzie, którzy nie uprawiają sportu, prowadzą siedzący tryb życia. Dlaczego tak się dzieje i jaki wpływ na poziom insuliny w organizmie ma masa tkanki tłuszczowej? Dlaczego sportowiec z cukrzycą, by przebiec wyścig typu Iron Man musi spożyć w ciągu kilkunastu godzin aż półtora kilograma cukru? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Przygotowała: Marta Hoppe

Data emisji: 14.11.2016

Godzina emisji: 12.45

kd


Czytaj także

O zdrowym głosie. Poznajemy tajemnice aparatu mowy.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 16:00
- Dla fizyków to fala, dla muzyków instrument, psychologów narzędzie komunikacji, a językoznawców ciąg głosek - zagaja Marta Hoppe. A czym jest głos dla nas, jego użytkowników?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzyby, pasożyty - oto, co żyje w twoim ciele

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 14:49
- Jesteśmy świetnym mieszkaniem dla wszelkiego typu grzybów, pasożytów i bakterii. Żyją m.in. na naszej skórze, w przewodzie pokarmowym i drzewie oskrzelowym - mówiła dr Katarzyna Bukol-Krawczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żywe kultury bakterii. "Specjaliści od dobrej roboty"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 16:30
Najpierw przetrzymywane są w stanie hibernacji, po dodaniu do mleka zaczynają żyć i stają się mikroskopijnymi obrońcami organizmu. Czym tak naprawdę są żywe kultury bakterii?
rozwiń zwiń