W odpowiedziach ma pomóc projekt skanowania 3D i cyfrowego udostępniania czaszek i szkieletów oraz DNA z ludzkich szczątków z centralnej Polski. Projekt realizuje Pracownia Biobank Katedry Biofizyki Molekularnej Uniwersytetu Łódzkiego.
Dzięki skanowaniu w 3D kości sprzed tysięcy lat będą zabezpieczone przed szkodliwym wpływem czasu i udostępnione w internecie, gdzie przyglądać się im będą mogli nie tylko archeolodzy i naukowcy.
- Projekt ma na celu zdigitalizowanie materiału kostnego i udostępnieniu ich poza środowisko naukowe. To szkielety ludzkie pochodzące z wykopalisk archeologicznych dokumentujące niemal pełny proces zaludnienia na terenie Polski od okresu neolitu do XIX wieku. Niektóre z nich mają nawet 6,5 tys. lat. W sumie jest ich ok. 2,5 tysiąca - mówił prof. Wiesław Lorkiewicz
Jak wygląda skaner ludzkich kości? Gdzie w internecie możemy znaleźć archiwum z DNA pierwszych Słowian? Czemu ma służyć digitalizacja kości naszych przodków? Procedurze skanowania kości na Uniwersytecie Łódzkim przyglądała się reporterka Czwórki Oliwia Olczyk.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Goście: prof. Wiesław Lorkiewicz, mgr Justyna Markus z Katedry Antropologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Data emisji: 8.07.2018
Godzina emisji: 12.23
ac