Czy zaniedbana przestrzeń miejska sprzyja przestępczości?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 17:31
Kryminologia bada wiele aspektów przestępczości, w tym stara się dostarczyć wiedzę o tym, dlaczego niektórzy popełniają przestępstwa, a inni nie. Na przykładzie teorii wybitych szyb przedstawiony zostanie mechanizm pojawiania się przestępczości jako skutku nieporządku w przestrzeni miejskiej.
Audio
  • Na czym polega teoria "wybitych szyb"? (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bruno Passigatti

zakupy 1200.jpg
Nastoletni zakupoholicy. Kupują, bo nie znają swojej wartości

Dbanie o wspólną przestrzeń to wyraz empatii

Najnowsze badania wskazują, że duży wpływ na wzrost przestępczości ma wygląd i zagospodarowanie przestrzeni miejskiej. Jak przekonują eksperci, strach przed zdewastowaną okolicą nie jest bezpodstawny. Zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa w tzw. dzielnicach biedy udowadniali od lat 80. XX wieku badacze George Kelling i John Wilson. Ich zdaniem przestępczość rośnie, ponieważ zanika mechanizm dbania o przestrzeń wspólną, a w następnej koleności - także o siebie nawzajem. 

Teoria wybitych szyb. Małe akty wandalizmu generują przestępczość

.osoby niesłyszące niesłyszący język migowy dłoń 1200.jpg
Po co nam linie papilarne?

Kelling i Wilson stworzyli tzw. teorię wybitych szyb. Głosi, że nawet drobne akty wandalizmu prowadzą do następnych coraz bardziej szkodliwych i brutalnych zachowań. Konsekwencją jest zawłaszczanie części przestrzeni publicznej przez środowiska przestępcze i patologiczne. Powód przywłaszczenia także nie bierze się znikąd. Naukowcy dowodzą, że zaniedbane otoczenie prowokuje do myślenia: jeśli nikt nie dba o ten teren, również do nikogo on nie należy, a jego dewastacja nikomu nie przeszkadza.

Nauka w służbie policyjnej prewencji: taktyka zero tolerancji

Teoria wybitych szyb i płynące z nich wnioski zostały wykorzystane m.in. w ramach nowojorskiego systemu zapobiegania przestępczości. Polityka "zero tolerancji" zakłada, że aby pozbyć się poważnych przestępstw, konieczny jest brak akceptacji wobec nawet najdrobniejszych wykroczeń, takich jak wybita szyba czy spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. - Brak kontroli społecznej jest tam, skąd społeczeństwo ucieka. Przestępcy, czując, że teren nie jest kontrolowany, popełniają przestępstwa. Teoria wybitych szyb oznacza, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo - przekonują naukowcy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Agata Nowotnik

Gość: Diana Dajnowicz-Piesiecka (Zakład Kryminologii, Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 12.34

ac

Czytaj także

Czy można być zbyt higienicznym i jak to się kończy?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 20:44
Mówi się, że porządek w domu, to porządek w głowie. Jedni są z nim na bakier, inni lubią, gdy ich mieszkania lśnią czystością. Jednak, jak udowadniają naukowcy przesadne dbanie o czystość może być dla nas szkodliwe. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak muzea i galerie ratują życie człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 14:50
O tym, że sztuka korzystnie wpływa na zdrowie, wiadomo od dawna. O ile kiedyś jednak mówiło się o tym w kontekście zdrowia psychicznego, to dziś naukowcy przekonują, że wystarczy raz w roku odwiedzić muzeum, by obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć mięśniowa. Powrót do treningów nie musi być trudny

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 09:58
Wracamy powoli do normalnej aktywności i sprawdzamy najlepsze sposoby na to, co można robić po tak długim siedzeniu w domu, żeby się nie przeforsować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres wywołany izolacją? Spróbuj medytacji i ćwicz oddychanie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 13:57
Wszystkim, którzy czują, że w ciągu ostatnich dni ich poziom napięcia i nerwowości znacznie się zwiększył naukowcy - i nie tylko - polecają uprawianie jogi albo po prostu medytację. Jakie ćwiczenia wykonywać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Targi technologii w sieci - wystartowały Women in Tech Days

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 11:08
Wystartowała długo oczekiwana, kolejna odsłona targów Women in Tech Days. Tym razem jednak całe wydarzenie zostało przeniesione do sieci. 
rozwiń zwiń