Kuchnia Śródziemia, czyli przytyj z hobbitami
- Część osób zapomina, że takie produkty istnieją, zwłaszcza że się nimi nie najadamy. Wolimy jeść produkty białkowe, węglowodany, posiłki wysokokaloryczne i mięso - tłumaczył Łukasz Sieńczewski z programu edukacyjnego Porcja Pozytywnej Energii. Jak przekonywał, warzyw i owoców nie należy "wrzucać do jednego worka". - Warzywa to osobna grupa, której w diecie nie musimy limitować. Mają najbardziej odżywczą wartość z produktów spożywczych i znaleźć w nich możemy właściwie wszystkie witaminy i minerały, ale także fitozwiązki, które mają szerokie działanie korzystne dla organizmu - podkreślał ekspert i tłumaczył, że owoców i soków owocowych warto jednak dostarczać sobie w określonych, czyli ograniczonych ilościach.
Dr Patrycja Szachta Pić powinniśmy wodę, a owoce i warzywa spożywać w zwykłej formie. Soki najczęściej pozbawione są błonnika, istotnego elementu, który stymuluje pracę m.in. jelit.
Dlaczego? I co tak naprawdę oznacza "jedna porcja" warzyw bądź owoców dziennie? Jak przygotowywać soki owocowe, by można było pić ich więcej? O tym mówili eksperci w studiu Czwórki. A po jakie soki i jak często sięgają słuchacze Czwórki? To sprawdziła Marta Hoppe.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Goście: dr Patrycja Szachta i Łukasz Sieńczewski (eksperci programu edukacyjnego Porcja Pozytywnej Energii)
Data emisji: 6.06.2017
Godzina emisji: 14.10
kd/zi