Pomoc dla Afryki. "Walczymy z chorobami serca"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 19:12
Maria Wieteska jest kardiologiem i działa na rzecz zdrowia mieszkańców Afryki - kształci personel medyczny i wspiera pacjentów, m.in. w Tanzanii. - Choroby układu krążenia są tam niemal tak częste jak u nas - mówiła w Czwórce.
Audio
  • Jak lekarze pomagają ludziom z chorobami układu krążenia w Afryce? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Monkey Business Images/shutterstock.com/cc

Po kilku latach doświadczeń mam poczucie, że najważniejsza jest edukacja. Zamiast wykorzystywać czas na przebadanie pacjentów, edukujemy więc tamtejszy personel medyczny, by po naszym wyjeździe ci ludzie mogli leczyć się sami. Maria Wieteska

Jak wspominała Maria Wieteska, wszystko zaczęło się… w Ugandzie. - Podróżując po tym kraju rozmawialiśmy z mieszkańcami i byliśmy wstrząśnięci poziomem tamtejszej opieki medycznej. Mieliśmy jednak poczucie, że jako lekarze możemy coś dla nich zrobić - mówiła w Czwórce. Jak tłumaczyła, okazało się też, że w Afryce choroby układu krążenia są bardzo częste. - W Kamerunie 30 proc. ludności, którą przebadaliśmy, miało problemy z sercem, nadciśnienie, otyłość, wysoki cholesterol. To zmieniło nasze wyobrażenia o tamtejszych problemach medycznych - mówiła Wieteska.

Mając bardzo niewiele, np. maleńkie poletko kukurydzy, a jednocześnie piątkę dzieci, na których edukację nie można sobie finansowo pozwolić, można cieszyć się życiem, mieć w sobie radość z bycia tu i teraz, cieszyć się chwilą. To ich filozofia. Maria Wieteska

Jak wygląda leczenie chorób serca w Tanzanii, jakie warunki trzeba spełnić, by pomoc była skuteczna? Czym jest "doświadczebnie głuchego telefonu" podczas pracy w Afryce i dlaczego tamtejsi mieszkańcy nie liczą sobie lat? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maria Wieteska (kardiolog)

Data emisji: 11.06.2018

Godzina emisji: 16.10

kd/mko

Czytaj także

Leki antydepresyjne. Dlaczego bierzemy ich coraz więcej?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 08:30
W 2017 roku sprzedano w Polsce ponad 21 mln opakowań leków antydepresyjnych, o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Mimo to, pod względem liczby samobójstw zajmujemy w Europie niechlubne, 9. miejsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rośnie liczba zakażeń chorobami wenerycznymi

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 17:00
Lekarze alarmują: do gabinetów zgłasza się coraz więcej osób z chorobami przenoszonymi drogą płciową. - Niewątpliwie związane jest to ze znacznie większą zapadalnością, ale dobre jest to, że być może więcej osób jest świadomych i wie, dokąd trafić - mówi dr Dorota Nowicka, dermatolog wenerolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy mamy do czynienia z epidemią nietolerancji pokarmowych?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 17:29
Pojawiają się kolejne produkty dla alergików: bez glutenu, bez laktozy, z ksylitolem, dobre dla alergików, vegan friendly. Szacuje się, że za 15 lat połowa europejskiej populacji będzie uważała, że cierpi na jakąś alergię. Najbardziej popularne są te pokarmowe.
rozwiń zwiń