Miasto przyjazne niewidomym - jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 14:44
W programie porozmawiamy m.in. co powinniśmy zmieniać w polskich miastach, by były bardziej przyjazne dla osób niewidomych i niedowidzących. 
Osoby niewidome w mieścieZdj. ilustracyjne
Osoby niewidome w mieście/Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Akemaster

Audycję rozoczniemy od rozmowy na temat transportu publicznego. Czy powinien być darmowy? Pierwszym krajem na świecie, który zrezygnował z opłat za transport publiczny był Luksemburg. Przejazdy autobusami, tramwajami i pociągami są tam nieodpłatne. Co zmieniłaby taka decyzja w dużych miastach w Polsce?

Sprawdzimy także, czy zmiany klimatu powstrzymają organizatorów przyszłych Igrzysk. Kilka dni temu opublikowany został raport Slippery Slopes "Jak zmiana klimatu zagraża zimowym igrzyskom olimpijskim w 2022 roku?". Eksperci przekonują w nim, że w związku ze zmianą klimatu przyszłość sportów zimowych stoi pod znakiem zapytania, a igrzyska w Pekinie odbywają się dużym kosztem środowiskowym.

Po godz. 15.40 sprawdzimy, czy przestrzeń publiczna jest dostępna dla osób niewidomych. W Polsce obowiązuje program "Dostępność Plus", są w naszym porządku prawnym dwie ustawy o dostępności - Ustawa o dostępności cyfrowej oraz ustawa o zapewnieniu dostępności dla osób ze specjalnymi potrzebami.

Jednak rzeczywistość pozostawia wiele do życzenia, z czym starają się na co dzień walczyć członkowie fundacji Vis Maior. Chcą teraz wesprzeć swoją wiedzą i doświadczeniem młodych niewidomych, by mogli lokalnie, na swoim podwórku, walczyć z barierami. 

Po godz. 16.15 w cotygodniowym cyklu "Ludzie zimna i mrozu" powiemy o zawodzie polarnika. Na stację polarną im. Henryka Arctowskiego polarnicy jeżdżą w systemie zmianowym. Najczęściej dwa razy w roku. W okresie wiosennym i jesienno-zimowym. Badają zmiany klimatu na podstawie danych zbieranych z obserwacji lodowców, ale poza glacjologami na biegun południowy jeżdżą też przedstawiciele innych dyscyplin naukowych - ichtiologii, genetyki, ekologii. To praca w niewielkim zespole, bez sąsiedztwa, z dala od bliskich. W niesprzyjających warunkach nawet łączność telefoniczna z nimi jest niemożliwa.

Po godz. 16.45 zaprosimy na popołudniowy przegląd sportowy.

Zobacz także:

***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy w środę (09.02) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

Zobacz więcej na temat: Czwórka bezpieczeństwo
Czytaj także

Ferie w górach. Przewodnik czy instruktor - kogo wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 14:50
Są piękne, majestatyczne i groźne. Jak cieszyć się nimi zimą? - Bez przygotowania i słuchania poleceń prawdziwych ekspertów nie ryzykuj wyjścia w góry - apelują przewodnicy, ratownicy i instruktorzy.
rozwiń zwiń