Okładka książki "Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii"
Technologie a zdrowie psychiczne. Jak wpływają na nasz mózg?
Jak zmieniło się funkcjonowanie naszych neuronów poprzez wpływ nowych technologii. W jaki sposób nasz układ nerwowy jest traktowany przez zdobycze współczesnej cywilizacji?
W książce znajdziemy wyjaśnienie dotyczące wielu wyzwań i dolegliwości, którym stawiamy czoła w XXI wieku. Można do nich zaliczyć depresję, stany lękowe, zaburzenia snu i wiele innych chorób cywilizacyjnych, na które wpływ ma rozwój nowych technologii. - Nasz mózg wystawiony jest na ilość informacji, z którą sobie nie radzi. Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg nie zdążył się w pełni przystosować do tempa ewolucji - mówiła psycholog Maria Rotkiel, autorka książek z dziedzin psychologii i socjologii oraz poradników.
Szaleńcze tempo rozwoju cywilizacji. Ewolucja za nim nie nadąża
Dlatego właśnie mózg wypracował mechanizmy obronne, które pozwalają nam na przetrwanie w nieustannie zmieniającej się rzeczywistości. - Sprowadzają się do prostej reakcji: uciekaj albo atakuj. Pierwotny instynkt, który wiąże się z odczuwaniem stresu, niepokoju i szybkie reakcje. To mechanizm, który odziedziczyliśmy jeszcze po naszych praprzodkach, niekoniecznie adekwatny do współczesnych zagrożeń - tłumaczyła.
Funkcjonując w wirtualnym świecie tkwimy w złudnym przekonaniu, że jesteśmy uczestnikami fascynującego świata i dzięki któremu mamy dostęp do ważnych informacji. To zmusza nas do życia w stanie czuwania Maria Rotkiel
Wszystko zależy od tego, w jaki sposób korzystamy z technologii
Sposób korzystania z informacji zawartych w sieci jest niezwykle istotny dla funkcjonowania np. naszej pamięci. Jeśli robimy to we właściwy sposób, możemy zwiększyć naszą zdolność do zapamiętywania. Nieumiejętnie korzystanie z technologii może powodować problemy z koncentracją i przyswajaniem nowych treści. Co sprawia, że czytamy pobieżnie i szybko się dekoncentrujemy? Psycholog, wyjaśniała, że selekcję wartościowych treści uniemożliwia nam ośrodek nagrody. - To złudna nadzieja, że przewijając treści wreszcie trafimy na coś, co będzie dla nas fascynujące. Tzw. mechanizmy adaptacyjne działają w tym przypadku na naszą niekorzyść.
Jak wypracować w sobie umiejętność korzystania z mediów społecznościowych, co zmusza nasz mózg do ciągłego przewijania, dlaczego Instagram wywołuje w nas podobne reakcje, które niegdyś towarzyszyły myśliwym w trakcie polowania i czy jest nam potrzebny detoks? M.in. o tym w nagraniu.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem
Gość: Maria Rotkiel (psycholog, autorka książek z dziedzin psychologii i socjologii oraz poradników)
Prowadzi: Kuba Marcinowicz
Data emisji: 9.01.2020
Godzina emisji: 18.15
ac