Sto lat polskiej sztuki użytkowej na wystawie w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2017 11:10
- W latach 50. projektantanci mieli tworzyć dobre wzory. Pomysły powstawały, ale często kończyły się na prototypach, bo idea przemysłowa była wtedy inna - mówiła Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor artystyczna School of Form w Poznaniu.
Audio
  • Agnieszka Jacobson-Cielecka opowiada o historii polskiego designu (Klucz kulturowy/Czwórka)
Fragment wystawy Elementarz Polskiego Designu w Pozaniu
Fragment wystawy "Elementarz Polskiego Designu" w PozaniuFoto: mat. pras./swps.pl/poznan/

"Elementarz Polskiego Designu" przedstawia zarówno projekty współczesne, jak i te, które stały się ikoniczne dla polskiej sztuki użytkowej. Unikaty, prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji oraz popularne przedmioty codziennego użytku, które przez ostatnie 100 lat służyły Polakom.

Gumowe kółko Ringo, porcelana z Ćmielowa czy drewnianie zabawki to tylko nieliczne z ponad setki zebranych eksponatów. – Niektóre z nich były dla światowego designu na tyle przełomowe, że ich formuła pozostała niezmieniona do dziś. Jest to lekcja historii polskiego designu w pigułce, sprowadzona do 100 przedmiotów i ilustracji - przekonywała dyrektor wystawy.

Wystawę "Elementarz Polskiego Designu" można oglądać do 13 grudnia w budynku School of Form przy ul. Głogowskiej 18 w Poznaniu.

O różnicach między designem a wzornictwem przemysłowym, ikonach polskiej sztuki użytkowej oraz o tym, jak to się stało, że w 1925 roku główną nagrodę na Expo w Paryżu wygrał projekt... ołówka rozmawialiśmy z Agnieszka Jacobson-Cielecką, dyrektor artystyczną School of Form w Poznaniu.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Agnieszka Jacobson-Cielecka dyrektor artystyczna School of Form w Poznaniu

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 15.16

ac/mg

Czytaj także

Poznań Design Festiwal. Woda w projektowaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 13:39
- Koncepcja trzyletniego cyklu "Poznań miasto żywiołów" narodziła się przy składaniu wniosku o dofinansowanie. W tym roku przewodnim żywiołem będzie woda, następnie bioróżnorodność i ziemia, a w 2019 powietrze i wszystko, co efemeryczne - tłumaczyła dyrektorka Poznań Design Festiwal Andżelika Jabłońska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sypialnia. "To miejsce intymne, ale można zaszaleć"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 15:30
W tym miejscu zaczyna się i kończy nasz dzień. Jak zaaranżować sypialnię, by spełniała swoją funkcję?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drewno w naszym domu. Jaki rodzaj wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 10:31
- Drewno od zawsze było obecne w designie i budownictwie, ale dopiero teraz ludzie zaczęli doceniać ciepło jakie wprowadza we wnętrzu. Stanowi balans w stosunku do wszystkich innych wykorzystywanych materiałów - mówiła Aneta Krzyżak z nietylkomeble.blogspot.com.
rozwiń zwiń