Historia powstania książki wiąże się z pewnym nekrologiem, na który Rachel Swaby natrafiła w 2013 roku. - Dziennikarka i freelancerka przeczytała o śmierci Yvonne Brill, wybitnej specjalistki w dziedzinie techniki rakietowej. Jej nekrolog informował jednak przede wszystkim o tym, jak dbała o gospodarstwo domowe - opowiadał Paweł Sajewicz.
Paweł Sajewicz W nauce najważniejszy jest talent. Kwestia płci w ogóle nie powinna być w niej podejmowana
Takich historii w książce Rachel Swaby jest znacznie więcej - z jej kart poznajemy między innymi Mary Anning, paleontolożkę, która położyła podwaliny pod badania Charlesa Darwina, Virginię Apgar, która stworzyła system oceny zdrowia nowonarodzonych dzieci lub Hedy Lamarr, przedwojenną hollywoodzką aktorkę, dzięki której naukowym odkryciom możemy dziś korzystać z takich systemów jak Wi-Fi czy GPS. "Upór i przekora" to jednak nie tylko surowe fakty, ale też szerszy kontekst, w którym przyszło przedstawionym tu kobietom nauki żyć - prowadzona przez autorkę narracja przenika biografie, stając się opowieścią o dochodzeniu do równouprawnienia w nauce.
Anna Herbich: kobiety robiły to, co mężczyźni
Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy, z której dowiecie się, jak prowadzące badania wynalazczynie musiały radzić sobie w czasie wojny oraz co należy zmienić, aby dać kobietom nauki jeszcze większe pole do popisu.
***
Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"
Prowadzą: Aleksandra Jasińska i Karina Terzoni
Gość: Paweł Sajewicz (redaktor książki Rachel Swaby "Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat")
Data emisji: 17.02.2017
Godzina emisji: 8.18
jsz/mg