Jak wyjaśniała gość, ochrona środowiska jest ważna, by zrewanżować się Ziemi za to, że tak długo nas utrzymuje. Wskazywała, że wywieramy na środowisko ogromny wpływ, co określa się mianem śladu ekologicznego. – Wyrażany jest na ogół w hektarach powierzchni Ziemi, które są potrzebne, by odtworzyć te zasoby, które zużywamy – tłumaczyła. W krajach rozwiniętych jego wartość wynosi około 10 ha na osobę, a w uboższych 1-2 ha.
Monika Mętrak mówiła również o pojęciu długu ekologicznego, który wymyślili naukowcy na przełomie lat 70. i 80. – Sprawdzili, czy Ziemia jest w stanie odtworzyć w ciągu roku tyle surowców, ile w tym czasie zużyli ludzie. Okazało się, że przekraczamy jej możliwości już w połowie grudnia i wówczas zaczynaliśmy żyć na krechę – zaznaczyła. Dodała, że w 2016 roku dzień długu ekologicznego przypadł 8 sierpnia, co oznacza, że potrzebujemy 1,5 Ziemi, by nas utrzymała.
Zdaniem gość, każdy człowiek może działać na rzecz ochrony środowiska. Wystarczy zakręcać wodę przy myciu zębów, przykrywać garnki pokrywką w trakcie gotowania, czy kupować sprzęty o dobrej kategorii energetycznej. Ważna jest jednak przede wszystkim reakcja państw. Według Mętrak, trzeba zwrócić większą uwagę np. na gospodarkę o obiegu zamkniętym. – Umożliwia ona odzyskiwanie jak największej liczby surowców ze śmieci. Metale ziem rzadkich wykorzystujemy w dużych ilościach, a pochodzą głównie z rud kiepskiej jakości. Tymczasem w naszych śmieciach ich stężenie jest takie, jak w mało opłacalnych kopalniach – mówiła.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Katarzyna Kobylecka.
Polskie Radio 24/ip
Czas na naukę w Polskim radiu 24 - wszystkie audycje
_________________
Data emisji: 14.03.2017
Godzina emisji: 11:45